Aktualności
Kolejny symbol pamięci

Kolejny symbol pamięci

W centrum Garwolina postawiono dwie szklane tablice, na których znajduje się kalendarium jego dziejów. To kolejny, ale chyba nie ostatni pomnik na skwerku im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Burmistrz Tadeusz Mikulski tłumaczy, że inicjatywa, która zbiega się z 590 rocznicą istnienia miasta, powstała po to, by przechodnie niemal na każdym kroku mogli zapoznawać się z historią miejscowości. Na skwerku znajdują się już pomnik żołnierzy Armii Krajowej oraz tablice upamiętniające wizytę śp. prezydenta Kaczyńskiego w Garwolinie.

Władze miasta chcą, aby miejsce to stało się takim historycznym zakątkiem. Burmistrz zapowiada, że wystąpi do rady o podjęcie uchwały umożliwiającej postawienie w centrum pomnika nawiązującego do dziejów Garwolina. – Powstałyby wówczas dwie postacie historyczne: księcia Janusza I, który nadał naszej miejscowości prawa miejskie, oraz księżnej Anny Mazowieckiej – jest ona patronką Garwolina i bardzo zasłużyła się miastu. Dzięki niej powstał szpital dla ludzi ubogich oraz kościół św. Anny – mówi T. Mikulski.

JAWA