Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Koło z impulsem

W orbicie zainteresowań włodawskiego Pulsara jest przede wszystkim edukacja astronomiczna. - Koło naukowe w równym stopniu pozwala młodzieży odkrywać jej własne talenty i zainteresowania, a także rozwijać je. Uczy kreatywności i otwartości - precyzuje Mirosław Trociuk, opiekun Szkolnego Koła Astronomicznego Pulsar.

– Pulsar to miejsce na dobre wydarzenie – hasło rzucone przypadkiem przez jednego z uczniów trafnie oddaje sens wszystkiego, co się w nim dzieje. Obierając nazwę 17 lat temu, twórcy koła – działającego w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącym we Włodawie do dzisiaj – upamiętnili osiągnięcie polskiego astronoma Aleksandra Wolszczana z 1991 r.: odkrycia pierwszych trzech planet nienależących do Układu Słonecznego, a krążących wokół pulsara PSR 1257+12 w gwiazdozbiorze Panny. Uściślijmy – pulsar to rodzaj gwiazdy neutronowej, wysyłającej w regularnych, niewielkich odstępach czasu impulsy promieniowania elektromagnetycznego.

Wspominając początki koła, dr Konrad Smoliński, jego inicjator – wówczas uczeń II kl. liceum, pasjonat fizyki i astronomii – podkreśla, że pomysł pojawił się nagle, jak impuls… – Podczas Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego w Grudziądzu, na którego forum przedstawialiśmy prezentację dotyczącą pomiaru kraterów na Księżycu, pomyślałem, że warto byłoby sformalizować działania grupy uczniów, pracujących pod okiem nauczyciela fizyki M. Trociuka. Na fali wygranej, jaką przyniósł nam udział w tym seminarium, zyskaliśmy pewność, że jesteśmy w stanie coś zrobić. I to robić dobrze – wspomina

Włodawa, czwartek, 17.00

Regularne zajęcia koła odbywają się niezmiennie od 17 lat, w czwartkowe popołudnia. ...

Monika Lipińska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł