Kultura
Źródło: WAJ
Źródło: WAJ

Koncert, który łączy serca

27 grudnia wraz z dziećmi niepełnosprawnymi z Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Garwolina wystąpili niezwykli goście, m.in. tenor z mediolańskiej La Scali, baryton z Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz śpiewający ksiądz z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej.

Przesłaniem tegorocznego koncertu było hasło „Boże Narodzenie w nas”. Na scenie rozbrzmiewały znane i lubiane kolędy oraz pastorałki. Brzmienie ich było wyjątkowe, bo i wykonawcy do zwyczajnych nie należeli. – Dzięki nim można wierzyć, że niepełnosprawność nie skazuje na to, by przestać marzyć – powiedziała Róża Michalik, organizatorka i dusza koncertów.

Pierwszy z utworów – „Kolędę dla nieobecnych” dedykowano tym wszystkim, po których pozostało puste miejsce przy wigilijnym stole. Szczególnej pamięci polecano ks. Stanisława Maksymowicza i ks. Józefa Szajdę – niezapomnianych przyjaciół młodzieży niepełnosprawnej.

Gościem szczególnym uczniów z ZSS nr 2 był Andrzej Głowienka – pochodzący z Garwolina tenor związany z operą La Scala, śpiewający na scenach niemal całego świata. – Wyszło profesjonalnie, chociaż czasu mieliśmy niewiele. Jestem zaszczycony, że mogłem wystąpić na takim koncercie – przyznał.

Drugi z przyjaciół dzieci to Maciej Bogumił Nerkowski – baryton występujący na stałe w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. – Brałem udział już w kilku koncertach tutaj, w Garwolinie. Przyjeżdżamy wcześniej na próby, także jesteśmy zaprzyjaźnieni. Wspólnie wykonujemy utwory, przez co dzieci stają się śmielsze na scenie i mogą się bardziej otworzyć na ludzi – zauważył artysta.

Doskonale wśród zawodowych śpiewaków radził sobie ks. Andrzej Lemieszek – tenor występujący w Zespole Seminaryjnym Seminarium Duchownego w Siedlcach, a obecnie wikary w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie. Tremę, jaka mu towarzyszyła, tłumaczy tym, że występował w koncercie, któremu przyświeca niezwykła idea integracji. Ponadto śpiewał u boku artystów znanych scen Europy i świata. – Obiecałem pani Róży, że jeżeli będzie organizowany kolejny tego typu koncert, to może na mnie liczyć – dodał.

– Obecność tylu przyjaciół, ludzi wrażliwych, świadczy o tym, że ten świat nie jest do końca zepsuty. Zawsze jestem otwarty na współpracę i pomoc dzieciom, szczególnie niepełnosprawnym – powiedział po zakończeniu koncertu wzruszony starosta Grzegorz Woźniak. Wicestarosta Marek Chciałowski dodał, że każdy z koncertów integracyjnych łączy to, że dostarczają wielkich wzruszeń i pozostają na długo w pamięci i sercu.

Każdy występ dzieci i ich gości był nagradzany gromkimi brawami, a niektóre utwory owacjami na stojąco. Koncert prowadził prezenter Polskiego Radia Andrzej Krusiewicz, a patronat honorowy objął marszałek województwa Adam Struzik.


Bohaterowie koncertu

 

Podczas spotkania zaprezentowały się dzieci z ZSS, pod kierunkiem Róży Michalik, w składzie: Małgosia – keabord, Kasia, Magda, Basia – flety sopranowy, altowy, tenorowy, także śpiew; Ewa, Ania, Kasia – śpiew, Łukasz – śpiew i metalofon, Eliza – śpiew, A. Głowienka, M. Nerkowski, ks. A. Lemieszek, Małgosia Brojek – solistka Zespołu Szkół nr 5 w Garwolinie, Chór Zespołu Szkół nr 2 w Garwolinie pod kierunkiem Marii Mikulskiej, Agnieszka Janicka – gitara, Jędrzej Winnicki – gitara, Bartłomiej Łubian – trębacz Orkiestry Symfonicznej Chicago, Hong Kong oraz orkiestry radiowej w Krakowie, studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie: Weronika Tadzik, Maciej Burdzy i Michał Zieliński oraz Róża Michalik – flet.

Waldemar Jaroń