Koniec biurokracji?
Od 1 stycznia 2013 r. w życie wchodzą zmiany w ustawie o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Zacznie działać system elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). Dzięki niemu pacjenci zgłaszający się po pomoc nie będą musieli okazywać dowodu ubezpieczenia zdrowotnego – czyli druku RMUA, legitymacji emeryta bądź dowodu opłaty składki. Wystarczy dowód tożsamości.
Ma być łatwiej, szybciej i nowocześnie
Nowelizacja ustawy jest odpowiedzią na protest lekarzy sprzed roku. Postulowali wtedy, że nie mają jak sprawdzić, czy chory jest ubezpieczony, by zapisać mu refundowany lek, bo za wypisywanie recept ze zniżką nieuprawnionemu pacjentowi grożą im sankcje. Sejm znowelizował więc ustawę zdrowotną. Przepisy zagwarantowały medykom, że w styczniu 2013 r. dostaną dostęp do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych.
Od jesieni trwały testy nowego systemu. Teraz eWUŚ wejdzie w życie. Specjaliści zapewniają, że informatyka usprawni pracę lekarzy, a z pacjentów zdejmie uciążliwy obowiązek noszenia druków RMUA czy innych dowodów ubezpieczenia, a także wpłynie na poprawę jakości i wiarygodności danych gromadzonych i przetwarzanych w CWU, prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie danych otrzymanych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Jak to działa?
System umożliwi rozróżnienie pacjentów na tych, którym należy się bezpłatna opieka zdrowotna oraz na nieubezpieczonych, którzy za leczenie powinni płacić. Jeśli pacjent przyjdzie do przychodni i na komputerze w eWUŚ zapali się czerwone światło, może to oznaczać, iż nie ma prawa do darmowej opieki lekarskiej. Jeśli ma jednak pewność odprowadzania składek, będzie mógł złożyć oświadczenie. Lekarz wówczas udzieli mu pomocy medycznej, a swój status chory będzie musiał wyjaśnić z NFZ. W stanach nagłych oraz w przypadku, gdy pacjent ze względu na stan zdrowia nie złoży oświadczenia, zachowano możliwość późniejszego przedstawienia dokumentu.
W regionie bez problemów
Wprowadzenie systemu nie jest dla placówek służby zdrowia obowiązkowe. Te, które nie zdecydują się na przystąpienie do eWUŚ, nadal będę honorowały druki RMUA. NFZ zapewnia jednak, że jest ich niewiele.
– Do 13 grudnia w lubelskim oddziale wojewódzkim NFZ wnioski o wydanie upoważnienia do korzystania z systemu elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców złożyło 76% placówek medycznych z terenu województwa lubelskiego. Testowanie odbywa się prawidłowo. Przychodnie czy szpitale nie zgłaszają problemów – zapewnia Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału NFZ.
Również na Mazowszu wprowadzanie nowego systemu przebiega sprawnie i bez większych kłopotów. – 8 i 15 grudnia zorganizowaliśmy w mazowieckim oddziale NFZ dni otwarte, podczas których pacjenci mogli sprawdzić swój status w eWUŚ, a pracownicy odpowiadali na pytania dotyczące działania systemu – mówi Agata Sochaczewska z biura prasowego mazowieckiego NFZ, dodając, iż wnioski o wydanie upoważnień pozwalających na korzystanie z eWUŚ wciąż wpływają do oddziału. Do połowy grudnia placówka wydała ich 1061.
Mamo, tato, zgłoś mnie!
Od 1 stycznia 2013 r., jeśli jesteś rodzicem i jesteś osobą ubezpieczoną, masz obowiązek poinformować swojego płatnika składek (np. pracodawcę) o nowo narodzonym dziecku, które należy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego.
Może to zrobić każde z rodziców. Pamiętaj! To jest Twój obowiązek! Masz na to siedem dni.
Uwaga! Jeśli żaden z rodziców nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce albo innym kraju Unii Europejskiej lub nie jest osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie innych przepisów prawa, do ubezpieczenia zdrowotnego mogą wnuka zgłosić ubezpieczeni w Polsce babcia albo dziadek.
Gdy dziecko jest członkiem rodziny ubezpieczonego i zostało zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego, za jego leczenie zapłaci NFZ. Jeżeli rodzice dziecka nie mają prawa do świadczeń finansowanych przez fundusz i dlatego nie zgłosili go do ubezpieczenia, za leczenie dziecka do 18 roku życia zapłaci budżet państwa – pod warunkiem, że jest ono obywatelem polskim.
Nie zapomnij
Jeżeli zmieniasz pracę po 1 stycznia 2013 r., powinieneś poinformować nowego pracodawcę, że masz członków rodziny, których należy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wystarczy, że już raz zgłosiłeś ich do ubezpieczenia w poprzednim miejscu pracy. Kiedy zmienisz pracę, zostaniesz wyrejestrowany z ubezpieczenia zdrowotnego, a razem z tobą wszyscy zgłoszeni wcześniej członkowie rodziny
Kto jest członkiem rodziny osoby ubezpieczonej?
– Dziecko – własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej – do ukończenia 26 lat, jeżeli natomiast posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku.
– Małżonek – jeśli nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego.
– Rodzice, dziadkowie (tzw. wstępni) – jeśli nie mają własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego i pozostają z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.
MD