Rozmaitości
Koniec pustych ścian

Koniec pustych ścian

Jednolite ściany są monotonne. Dzięki tapetom, naklejkom i szablonom możesz szybko i łatwo odmienić swoje mieszkanie i stworzyć niepowtarzalną atmosferę.

Przy wyborze tapety należy wziąć pod uwagę jakość powierzchni ścian. Do powierzchni nierównych i porowatych warto wybrać tapety o grubej warstwie powłoki piankowej, najlepiej na podłożu flizeliny. Dla powierzchni gładkich np. płyty kartonowo-gipsowe (nowe budynki) można dobrać wszystkie rodzaje tapet. Jednak z uwagi na możliwość występowania pęknięć i rys zaleca się tapety na podłożu flizeliny. Pokój dzienny, dziecięcy i sypialnia może zostać wytapetowana dowolną tapetą. Najważniejsze są tu kolorystyka i wzór. Do przedpokoju zaleca się tapety w jasnych kolorach i odporne na ścieranie. Jeśli chodzi o kuchnię i łazienkę, to warto zainwestować w tapetę odporną na zmywanie lub szorowanie.

Niektórzy chcą mieć na ścianie wzór, ale bez konieczności naklejania tapety. Rozwiązaniem są naklejki i szablony do malowania. Naklejenie wzoru na ścianie nie jest pracochłonne, choć przy dużych rozmiarach na pewno wymaga zaangażowania 2 osób. Do malowania przy pomocy szablonu potrzebna jest szeroka papierowa taśma malarska, gęsta i szybko schnąca farba (najlepiej sprawdza się emulsja akrylowa), gąbka (może być taka, której używa się do zmywania) lub okrągły pędzel z szerokim, krótkim włosiem. Szablon przykleja się do ściany taśmą i za pomocą gąbki nakłada farbę. Proste i efektowne. Szablon można wykonać samemu lub zamówić gotowy wzór.

JAG