Kościół
Źródło: DREAMSTIME
Źródło: DREAMSTIME

Koniec schizmy?

Benedykt XVI zdjął 24 stycznia ekskomunikę biskupów konsekrowanych bez zgody Stolicy Apostolskiej w 1988 r. przez abp. Marcela Lefebvre'a. Stolica Apostolska wyraża nadzieję, że akt ten doprowadzi ,,do zakończenia skandalu podziału” i przywrócenia pełnej wspólnoty całego Kościoła z Bractwem św. Piusa X.

W dokumencie podpisanym przez prefekta Kongregacji kard. Giovanni Battista Re ujawniono, że 15 grudnia 2008 r. w liście do Stolicy Apostolskiej bp Bernard Fellay w imieniu własnym i trzech pozostałych biskupów konsekrowanych 30 czerwca 1988 r. prosił usilnie o zdjęcie ekskomuniki ogłoszonej następnego dnia przez Jana Pawła II. „Wierzymy mocno w Prymat Piotra i w jego prerogatywy i dlatego tak bardzo cierpimy z powodu obecnej sytuacji” – czytamy w ujawnionym dziś fragmencie listu lefebrystów.

Zakończyć „skandal podziału”

W dekrecie odwołującym ekskomunikę z czterech biskupów należących do założonego przez abp. Lefebvre’a Bractwa św. Piusa X Kongregacji Biskupów zaznacza, że celem tej decyzji jest umocnienie zaufania oraz nasilenie i stabilizacja stosunków z Bractwem. ...

KAI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł