Diecezja
Źródło: ARCH
Źródło: ARCH

Koniec wieńczy dzieło

W kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie, podczas Mszy św., oficjalnie przekazano kolejny wynik pracy Garwolińskiej Grupy Indeksacyjnej - indeksy ksiąg metrykalnych łaskarzewskiej parafii.

Parafia Łaskarzew jest piątą w powiecie - po Garwolinie, Korytnicy, Żelechowie i Parysowie - mogącą się poszczycić takim zestawieniem. Publikacja stanowi zestawienie chrztów, ślubów i zgonów od 1700 r. i zawiera 50 tys. indeksów. - Zgodnie z tradycją przede Mszą św. rozdawaliśmy pod kościołem ulotki o publikacji dotyczącej przodków miejscowych parafian - relacjonuje przebieg spotkania w Łaskarzewie Sebastian Jędrych z GGI.

– Podczas Eucharystii ks. kan. Edmund Szarek, proboszcz parafii, dziekan łaskarzewski, wypowiedział się o nas w ciepłych słowach, a my, przekazując oficjalnie indeks, podarowaliśmy zamiast kwiatów owoc indeksacji trzech parafii: Garwolina, Wilgi i Łaskarzewa. Ks. Szarek wraz z podziękowaniami otrzymał swoje drzewo genealogiczne – relacjonuje. S. Jędrych. W swoim wystąpieniu w łaskarzewskim kościele scharakteryzował zasoby parafialnych ksiąg i zauważył, że w danych z XIX w. istnieje licząca 45 lat luka (1855-1890). – Księga ślubów z tego czasu zaginęła. Być może jakimś przypadkiem przetrwała w domu kogoś z państwa. Jeśli macie taką informację, powiedzcie tej osobie, że może tę księgę oddać bez żadnych reperkusji – zwrócił się do zebranych w świątyni.

Z efektem dotychczasowej pracy grupy można się zapoznać na stronie internetowej www.garwolin.org, w zakładce „metryki”. Każdy zainteresowany wiedzą o swoich przodkach ma do niej darmowy dostęp. Kolejne parafie, które ma planach GGI, to Borowie, Gończyce, Wilga, Maciejowice i Miastków Kościelny.

Jubileuszowe spotkanie

Dla członków GGI ważny był również dzień poprzedzający niedzielę. 3 grudnia wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez S. Jędrycha i Krzysztofa Kota – twórców portalu garwolin.org, chcących w ten sposób uczcić cztery lata funkcjonowania portalu, a zarazem podsumować rok pracy. Do Powiatowego Centrum Kultury w Miętnem zaprosili także miłośników historii, pasjonatów genealogii oraz zainteresowanych historią powiatu. – Przypomnieliśmy o wielu inicjatywach, Omówiliśmy wiele ciekawych wydarzeń, które miały miejsce w ciągu roku. Otrzymaliśmy publiczne podziękowania – od burmistrza miasta, od starosty powiatu, dyrektora szpitala i innych sympatyków portalu, którzy nam dopingują. Wszystkie z nich są dla nas motywujące – mówi S. Jędrych.

Po południu zebrani wysłuchali prelekcji zaproszonych ekspertów. Temat badań DNA w aspekcie badań genealogicznych podjął dr Łukasz Stanaszek, Wojciech Szczegot przedstawił historię odznak pamiątkowych pułków kawalerii 1916-1939. O pałacach, dworach i folwarkach opowiadał Paweł Ajdacki, zaś odkrycia archeologiczne w powiecie garwolińskim omówił Adrian Pogorzelski.


ROZMOWA

Teraz będzie prościej

ks. kan. Edmund Szarek – proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie

Jaką rangę ma, zdaniem Księdza, indeksowanie zawartości parafialnych ksiąg metrykalnych po to, by udostępnić dane zainteresowanym?

Zadanie, jakiego podjęła się Garwolińska Grupa Indeksacyjna, oceniam bardzo pozytywnie. Tym bardziej że dzisiaj wiele osób poszukuje swoich przodków, chcąc dotrzeć do korzeni rodziny. Praca wykonywana przez grupę pomaga to zainteresowanie przeszłością rozwinąć, urzeczywistnić, przełożyć na konkretną wiedzę dotyczącą przeszłości członków rodziny: gdzie żyli, z jakiej wspólnoty parafialnej się wywodzili, czym się zajmowali, jak wyglądały ich losy.

Zanim zaczęto przenosić do elektronicznych baz danych zawartość ksiąg, trzeba je było udostępnić ludziom z GGI. Z jakimi utrudnieniami wiązało się to dla Księdza Proboszcza?

Ani parafia, ani proboszcz nie doznali z tego tytułu kłopotów. Wszystko działo się w kancelarii parafialnej, oczywiście po wydanej wcześniej przez Kurię Diecezjalną oraz dyrektora Archiwum Diecezjalnego ks. prałata Bernarda Błońskiego zgodzie. Podczas czterech kilkugodzinnych spotkań księgi metrykalne zostały strona po stronie sfotografowane. To zdjęcia były bazą, z której korzystali badacze, w związku z czym księgi nie poniosły szwanku.

Jak długo trzeba było czekać na owoce pracy?

Ujrzały one światło dzienne dokładnie po sześciu miesiącach.

Wersja papierowa indeksów została przekazana parafii. Do czego ona posłuży?

Parafia otrzymała wydruki komputerowe. Nie posiadamy natomiast dostępu do zdjęć; dysponuje nimi Archiwum Diecezjalne. Do kancelarii zgłaszają się ludzie, podając imię i nazwisko swoich rodziców, dziadków itd., zainteresowanych np. tym, kto udzielał im chrztu, kiedy zawarto związek małżeński itp. Do tej pory załatwienie takiej sprawy przysparzało trudności i było dość czasochłonne. Trzeba było usiąść nad księgami parafialnymi, przewertować je dokładnie, by odnaleźć nazwisko czy umiejscowić w czasie dane wydarzenie. Teraz będzie to znacznie uproszczone.

Podczas Mszy św. 4 grudnia poza publikacją odebrał Ksiądz także drzewo genealogiczne swojego rodu…

Wywodzę się z parafii Garwolin. Garwolińska Grupa Indeksacyjna dotarła do piątego pokolenia moich przodków, zarówno ze strony mamy, jak i taty. Okazało się, że korzenie mojej rodziny są w parafii, którą obecnie kieruję.

LA