Region
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Kontra dla wirusa

6 kwietnia potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na terenie miasta Biała Podlaska. Kolejne dwie zarażone osoby wykryto dwa dni później.

Pierwszym zakażonym był mężczyzna po 61 roku życia, który miał kontakt z osobą z pozytywnym wynikiem na Covid-19. Jego stan jest na tyle dobry, iż lekarze zadecydowali, że nie musi przebywać w szpitalu. Chorego objęto izolacją. Informacje o pacjencie „zero” potwierdzili przedstawiciele władz miasta. Do opinii publicznej szybko dotarła wieść, że zarażony mężczyzna mógł mieć kontakt z córką, która pracuje w Powiatowym Urzędzie Pracy w Białej Podlaskiej. 7 kwietnia placówka była już nieczynna, a następnego dnia sanepid wydał decyzję o obowiązkowej kwarantannie wszystkich pracowników PUP. Instytucja ma być zamknięta przez 14 dni albo do odwołania. Obsługa klientów odbywa się teraz w oddziale zamiejscowym ewidencji i rynku pracy PUP w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Czystej 25.

8 kwietnia poinformowano też o kolejnych dwóch przypadkach zakażeń w Białej Podlaskiej. Dotyczą one kobiety w wieku 21-40 lat i pani po 61 roku życia. Obie pacjentki miały kontakt z przypadkiem potwierdzonym, są w stanie dobrym i przebywają w obszarze izolowanym. 9 kwietnia Covid 19 wykryto też u mężczyzny w przedziale wiekowym 21-40 lat.

13 kwietnia podano wiadomość o pierwszej zakażonej osobie z terenu powiatu bialskiego. Miała nią być kobieta w przedziale wiekowym 41-60 lat. Informację zdementowała dzień później rzecznik wojewody lubelskiego. Tłumaczyła, że zaszła pomyłka. Okazało się, iż zarażona kobieta pochodzi z powiatu radzyńskiego.

Na 13 kwietnia na terenie powiatu bialskiego kwarantannie poddano 654 osoby. Zgodnie z zarządzeniem wojewody lubelskiego w powiecie działają dwa izolatoria. Pierwsze mieści się w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Roskoszy a drugie w hotelu Delfin w Białej Podlaskiej.

 

Pomoc z miasta

Do walki z epidemią aktywnie włączają się władze miasta. Prezydent zadecydował o kupnie trzech respiratorów i 400 litrów płynu do dezynfekcji karetek (koszt – 15 tys. zł), który trafił do bialskiej stacji pogotowia ratunkowego. Na urządzenia medyczne z budżetu miasta przekazano 300 tys. zł. Włodarz na bieżąco kupuje też środki ochrony i wspiera finansowo akcje szycia maseczek. Wszystko, co udaje się pozyskać, jest kierowane m.in. do seniorów i pracowników służby zdrowia. Pomagają również kibice ASZ „Podlasie”. Za środki zebrane w zbiórce internetowej kupili 2,2 tys. maseczek jednorazowych, które przekazali do bialskiego szpitala. W szycie włączyły się także nauczycielki z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2w Białej Podlaskiej. Cztery panie w ciągu dwóch dni uszyły 480 masek ochronnych. Do ich wykonania zużyto 32 m² tkaniny, 10 m² tkaniny filtracyjnej i 200 m gumki. Uszyte maseczki są wielokrotnego użytku. Można je prać i odkażać przez prasowanie.

 

Konieczny sprzęt

Dobrą wiadomość przekazał też marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. Władze urzędu marszałkowskiego podjęły decyzję o dużym wsparciu finansowym sześciu podległych pod niego szpitali. Na doposażenie placówek przekazano ponad 50 mln zł. Najwięcej środków dostanie bialski szpital. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup respiratorów, aparatów do znieczulania z funkcją respiratora, łóżek reanimacyjnych z dostępem do respiratorów, maseczek, testów na obecność koronawirusa i defibrylatorów. Część z tych funduszy posłuży też do wykonania koniecznych prac adaptacyjnych.

Pieniądze na doposażenie pochodzą z programów unijnych i z budżetu urzędu marszałkowskiego. 

AWAW