Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Koperta droższa?

Czy w bieżącym roku zaczną obowiązywać bardziej restrykcyjne kary za parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych? Prawdopodobnie tak.

Rząd pracuje właśnie nad zaostrzeniem sankcji dla kierowców, którzy bezprawnie parkują w miejscach popularnie zwanych „kopertami”. Oprócz obowiązujących mandatów pieniężnych, policja będzie miała prawo odholować auto na policyjny parking. Obecnie kierowcy nieprzestrzegającemu tych przepisów grozi mandat w wysokości 500 zł. To również ma ulec zmianie, bo Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce wyższych kar pieniężnych. Nowe przepisy mogą wejść w życie już wiosną.

Obecne kary, choć dość wysokie, wciąż nie odstraszają kierowców przed zajmowaniem miejsc postojowych przeznaczonych dla niepełnosprawnych. Możliwość odholowania auta ma to zmienić. Kierowca, oprócz zapłacenia mandatu, będzie musiał pokryć koszty holowania oraz postoju auta na policyjnym parkingu. Na odebranie pojazdu będzie miał trzy miesiące (obecnie pół roku), a po tym czasie pojazd przepadnie na rzecz państwa.

Nowością jest możliwość kontrolowania przez policję miejsc parkingowych i interweniowania także na terenach należących do centrum handlowego oraz z dróg wewnętrznych. Do tej pory nie miała takich uprawnień. Osoby uprzywilejowane nowe propozycje przepisów uważają za doskonały pomysł. Tłumaczą, że zakładanie blokad na koła nieuczciwym kierowcom mijało się z celem, bo miejsce parkingowe nadal pozostawało zajęte. Teraz będzie szybciej i sprawniej. Oby.

JAG