Korzystne rozwiązanie
Jeszcze 15 lat temu w przeciętnym domu można było znaleźć kilka niedziałających urządzeń. Teraz ich liczba wzrosła do 30. Jeśli policzymy zużyte świetlówki i żarówki, uzyskamy ok. 50-60 odpadów elektronicznych. Nie wolno wyrzucać ich do lasu czy zostawiać w przypadkowych miejscach, ponieważ mogą zawierać szkodliwe substancje (np. freon oraz rtęć). Nie należy także oddawać ich do skupu złomu. Nieumiejętne rozmontowywanie może okazać się bardzo groźne dla zdrowia. Zużyty sprzęt należy przekazać specjalistycznym firmom, które potrafią go unieszkodliwić i dodatkowo odzyskać z niego surowce do wykorzystania przy powtórnej produkcji.
Na nowe ławki
W ramach programu w Białej Podlaskiej powstały trzy miejsca, gdzie można bezpłatnie zostawić elektrośmieci. Urządzenia o dużych gabarytach mają być odbierane bezpośrednio z domów. Usługa jest darmowa – wystarczy zadzwonić pod nr: 2222 333 00 i złożyć zgłoszenie.
Przedsięwzięciem kieruje spółka ElektroEko, działająca jako organizacja not-for-profit. Stworzyła ona fundusz oświatowy wspomagający włączające się w program szkoły podstawowe. Oddając elektrośmieci do wskazanych punktów, każdy z mieszkańców odbierze kupon z punktami, które następnie może przekazać na rzecz określonej placówki. Punkty będą wymieniane na pomoce edukacyjne, dzięki czemu szkoły pozyskają m.in.: nowe tablice multimedialne, rzutniki, ławki, krzesła i szafki.
Czekają kary
Warto dodać, że program „Moje miasto bez elektrośmieci” nie ma charakteru akcyjnego, lecz ciągły. Jak zaznaczył Grzegorz Skrzypczak, prezes ElektroEko, celem akcji jest rozwiązanie problemu związanego z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz ułatwienie mieszkańcom prawidłowego pozbycia się tego typu odpadów. W ciągu pięciu lat działania organizacja zebrała 300 tys. ton starych urządzeń. Unia Europejska nakłada na kraje obowiązek zbierania i utylizowania sprzętów. Rocznie od każdego mieszkańca trzeba pozyskać 4 kg odpadów. Po przeliczeniu okaże się, że Polska musi oddawać co roku 155 tys. ton zużytego sprzętu. W przypadku niewywiązania się z obowiązku czekają nas kary.
Zużyty sprzęt można dostarczać od poniedziałku do piątku, między 7.00 a 15.00, do siedziby Komunalnika, przy al. Jana Pawła II 33. W każdą pierwszą i trzecią sobotę miesiąca zbiórka będzie przeprowadzana również na miejskich targowiskach przy al. Tysiąclecia i ul. Przechodniej. Punkty mają być czynne od 9.00 do 13.00.
AWAW