Kościół i Solidarność
Jej ekspozycja odbędzie się w niedzielę 23 sierpnia na pl. Wolności. Początek o 11.00.
Wystawa porusza problematykę współpracy duchownych Kościoła katolickiego z ruchami opozycyjnymi wobec władz komunistycznych w PRL w latach osiemdziesiątych XX w. Kościół katolicki – jako jedyna instytucja, która nie ulegała komunistycznej dyktaturze – był dla wielu Polaków symbolem niezależności od władz PRL. Zdecydowaną większość polskiego społeczeństwa w latach 1944–1989 stanowili katolicy przywiązani do swojej wiary i tradycji. Ta silna więź ujawniła się również w czasie strajków z sierpnia 1980 r. i była widoczna przez cały okres istnienia „Solidarności”.
Narracja pierwszej części wystawy opiera się na prezentacji stosunku do „Solidarności” najważniejszych postaci w polskim Kościele w omawianym czasie: papieża Jana Pawła II, prymasów Stefana Wyszyńskiego i Józefa Glempa oraz „kapelana Solidarności” – ks. Jerzego Popiełuszki
Na kolejnych planszach prezentowana jest problematyka wpływu na społeczeństwo polskie III pielgrzymki papieża Jana Pawła II do ojczyzny, a następnie udziału Kościoła w strajkach jakie miały miejsce w 1988 r. oraz wyborów czerwcowych z 1989 r. Ważnym aspektem wystawy jest także Duszpasterstwo Ludzi Pracy i kształtowanie postaw robotników poprzez organizację corocznych pielgrzymek na Jasną Górę.
AW