Rozmowy
unsplash.com
unsplash.com

Kościół obiera niebezpieczny kierunek

Rozmowa z Pawłem Chmielewskim, dziennikarzem, publicystą, autorem książek, m.in. „Pontyfikat kryzysu”.

Jaki wpływ na Kościół miała abdykacja Benedykta XVI? Bo coś się chyba wtedy zmieniło?

Rezygnacja Benedykta już sama w sobie była przełomem, bo żaden papież nie ustąpił z tronu św. Piotra od kilkuset lat. Zasadniczo jednak Józef Ratzinger miał prawo coś takiego zrobić. O wiele bardziej problematyczny okazał się być tytuł, jaki przyjął i cały związany z tym styl życia: papież emeryt.

Takiej instytucji w Kościele katolickim nigdy nie było i szczerze mówiąc… nadal nie ma. Innymi słowy, to, co próbował stworzyć Benedykt, można ocenić jako nieskuteczne: sądził, że może istnieć emerytowany papież, ale przeważająca liczba ekspertów – i to z obu stron sporu, konserwatystów i liberałów – uważa, że tak po prostu nie jest. Papież Franciszek wielokrotnie mówił, że on również mógłby kiedyś ustąpić, ale oświadczył, że nie byłby wcale papieżem emerytem, ale po prostu byłym biskupem Rzymu. W tym sensie chaos, który wytworzyła abdykacja Benedykta, być może uda się jeszcze przezwyciężyć.

 

Wiele osób wskazuje, że pontyfikaty Benedykta XVI i Franciszka są skrajnie różne. Na czym te różnice polegają?

Różnic jest tak wiele, że trudno byłoby je tu choćby wymienić, nie mówiąc już o ich opisaniu. Najbardziej fundamentalną można byłoby jednak lapidarnie określić w odniesieniu do Tradycji Kościoła. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł