Diecezja
Źródło: XMC
Źródło: XMC

Kościół was wybiera!

W uroczystość patronów diecezji siedleckiej, św. apostołów Szymona i Judy Tadeusza, bp Zbigniew Kiernikowski podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w katedrze siedleckiej włączył do grona kandydatów do diakonatu i prezbiteratu siedmiu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego.

 
– Jezus z nastaniem dnia przywołał swoich uczniów, wybrał po imieniu i posłał. Dzisiaj Kościół czyni to samo. Wybiera was, byście byli świadkami tajemnicy Chrystusa, by cały lud był kapłański. Zechciejcie to przyjąć w posłuszeństwie Kościołowi. Współczesny świat potrzebuje światła i mocy Ducha Świętego. W Polsce mamy naród w dużej mierze ochrzczony, ale nie zawsze w tym narodzie obecny jest Duch Jezusa Chrystusa. Tam, gdzie spełnia się kapłaństwo Jezusa Chrystusa, rodzi się jedność. W Chrystusie, który jest kamieniem węgielnym „całą budowla rośnie na świętą w Panu świątynię, by stanowić mieszkanie Boga przez Ducha”. Na tym polu czeka was wiele pracy. Przyjmijcie z radością ten moment przedstawienia was w Kościele. Duch Święty chce was obficie namaścić, byście niczego nie zachowali dla siebie, ale całkowicie oddali się na świętą służbę – mówił do kandydatów do kapłaństwa pasterz Kościoła siedleckiego.

Kandydatura do diakonatu i prezbiteratu stanowi ważny etap w drodze do kapłaństwa służebnego. To chwila, w której alumni piątego roku studiów publicznie deklarują swoją gotowość przyjęcia święceń diakonatu i prezbiteratu, potwierdzoną przez biskupa diecezjalnego oraz seminaryjnych wychowawców, poprzez akt uroczystego przedstawienia ich wspólnocie Kościoła. Podstawą dopuszczenia alumna do grona kandydatów do diakonatu i prezbiteratu jest jego publiczna deklaracja, że pragnie poświęcić się Bogu i Kościołowi, by wypełnić w przyszłości obowiązki wynikające ze święceń. 
 

Kandydaci są klerykami piątego roku studiów: Witold Juszczuk z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim, Michał Lech z parafii św. Jana Chrzciciela w Kłoczewie, Krzysztof Sobczuk z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Garwolinie, Artur Stefaniak z parafii Wniebowzięcia NMP w Stoczku Łukowskim, Arkadiusz Śledź z parafii św. Wojciecha w Tyśmienicy, Krzysztof Węgrzynek z parafii św. Piusa V w Dęblinie, Piotr Zasuwik z parafii św. Józefa w Wołyńcach.

ks. Mateusz Czubak