Kościół
Źródło: EPISKOPAT
Źródło: EPISKOPAT

Kościoły dały dobry przykład

Kościoły polski i ukraiński podpisały polsko-ukraińską deklarację Kościołów z okazji 70 rocznicy zbrodni wołyńskiej. - Motywowany wartościami ewangelicznymi apel o pojednanie, prawdę i przebaczenie, jest prośbą o modlitwę za ofiary i ich katów, o przebaczenie grzechów. To hołd oddany pomordowanym, o których usiłowano zapomnieć. Kościoły czynią to w duchu troski o wiarygodność głoszenia Ewangelii, do czego zachętą są obchody rocznic przyjęcia chrześcijaństwa na ziemiach naszych narodów - mówi ks. dr hab. Sławomir Pawłowski SAC, adiunkt w Instytucie Ekumenicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.


Kościoły polski i ukraiński podpisały polsko-ukraińską deklarację Kościołów z okazji 70 rocznicy zbrodni wołyńskiej. Jakie jest najważniejsze przesłanie tego dokumentu?

Motywowany wartościami ewangelicznymi apel o pojednanie, prawdę i przebaczenie, jest prośbą o modlitwę za ofiary i ich katów, o przebaczenie grzechów. To hołd oddany pomordowanym, o których usiłowano zapomnieć. Kościoły czynią to w duchu troski o wiarygodność głoszenia Ewangelii, do czego zachętą są obchody rocznic przyjęcia chrześcijaństwa na ziemiach naszych narodów.

Pozwolę sobie na osobisty komentarz. Chrześcijańskie pojednanie to nie interesowna strategia, ale przyznanie się do Chrystusa. Jeśli Bóg mówi do Kaina „Krew twego brata głośno woła ku mnie z ziemi” (Rdz 4,10), to dlatego, że potem zsyła swego Syna, którego krew woła za wszystkimi: za ofiarami i za zbrodniarzami, aby ich zbawić. Wiek XX widział wiele diabolicznych manifestacji zła: od Armenii po Rwandę, od Hiszpanii po Meksyk, od Wołynia po Kołymę. Widział wiele krwawych niedziel: w Petersburgu, w Dublinie, w Bydgoszczy, w Irlandii Północnej czy Wilnie. Widział krwawą niedzielę 11 lipca 1943 r. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł