Opinie
Źródło: BIGSTOCK
Źródło: BIGSTOCK

Krok w dobrym kierunku

Kompleksowy program na rzecz rodziny ma dzisiaj priorytetowe znaczenie - podkreślano podczas spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, które odbyło się 21 listopada.

Z rządowymi planami reformy dotyczącej m.in. wydłużenia urlopów rodzicielskich i wspierania rodzin, które do tej pory nie mogły korzystać z takiego rozwiązania, zapoznał przedstawicieli Episkopatu minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. – Uznaliśmy, że potrzebny byłby taki program na rzecz rodziny, o którym mówiliśmy we wspólnej deklaracji Episkopatu i rządu podpisanej w listopadzie 2008 r. – powiedział po zakończeniu spotkania minister Michał Boni, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

We wspomnianym dokumencie zarówno strona kościelna, jak i rządowa uznały, iż należy zwiększyć nakłady z budżetu państwa na rodzinę, gdyż kształtują się one poniżej średniego poziomu krajów Unii Europejskiej. Podkreślono, że trzeba udzielić pomocy materialnej rodzinom wielodzietnym, w których wychowuje się 1/3 polskich dzieci. Rozwój systemu świadczeń miał z kolei wesprzeć najuboższych. Za istotne zadanie uznano stworzenie programu wspierającego rodziców, dzięki czemu mieliby możliwość wyboru pomiędzy wychowywaniem swoich dzieci w domu a podejmowaniem obowiązków zawodowych. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł