Diecezja
Źródło: Karol Przesmycki
Źródło: Karol Przesmycki

Krok za życiem

Około 800 osób wzięło udział w organizowanej tradycyjnie w Święto Młodzianków manifestacji.
Zachęcający do gestu wspólnego budowania cywilizacji miłości w myśl pragnienia Jana Pawła II, moderator rejonowy DK ks. Mariusz Czyżak po jubileuszowym spotkaniu dziękuje wszystkim obecnym za odpowiedź na zaproszenie. Szacując, iż w marsz skupił około 800 osób, potwierdza, że tym, co cieszy najbardziej, jest fakt uczestnictwa w nim sporej grupy młodzieży. – Czują potrzebę obrony wartości życia – podsumowuje.


Uroczystości dnia zainaugurowała Msza św. celebrowana w kościele św. Teresy przez bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, o której oprawę liturgiczną zatroszczyli się członkowie DK z parafii. Młodzi małżonkowie ze wspólnoty przewodniczyli również modlitwie różańcowej na trasie przemarszu. Spotkanie w kościele Bożego Ciała rozpoczęło, poświęcone antykoncepcji, wystąpienie dr. Józefa Fąka, które to z kolei stało się pretekstem do wyrażenia wdzięczności lekarzowi i dania świadectwa przez jedną z uczestniczek marszu. Po słowie ordynariusza diecezji, odbyło się nabożeństwo ekspiacyjne za grzechy przeciwko życiu przed Najświętszym Sakramentem. Czuwanie zakończył Apel Jasnogórski.
– Jako społeczność siedlecka możemy być dumni, że mamy katolickiego ginekologa-położnika, pochylającego się z wielką troską nad każdą poczętą istotą ludzką – podkreśla pani Ewa. I zaznacza, że tylko Pan Bóg ma prawo ingerować w ludzkie życie. – W obecnych czasach, kiedy to sprawy materialne wydają się być w rodzinach najważniejsze, taki marsz pomaga w zatrzymaniu się i uświadomieniu sobie, co tak naprawdę jest ważne – zauważa, sugerując, że skoro to właśnie dzieci są naszym największym skarbem, od sposobu ich wychowania zależy kształt przyszłego Kościoła i świata.


– Marsz rozpoczęła Msza św. odprawiona o 18.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego – wyjaśnia proboszcz włodawskiej parafii ks. Stanisław Dadas, dodając, że finalnym punktem marszu był kościół pw. św. Ludwika, a udział wzięło w nim około 100 osób. – Zwrócić uwagę, że życie jest największym darem – określa cel wartościowej manifestacji.

– To był 10. marsz – wyjaśnia Ewa Lipińska, współtworząca z mężem Tadeuszem parę rejonową Domowego Kościoła. Zaznaczając, że organizatorem akcji promującej wartość życia od lat jest DK – gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, przypomina, iż podobne manifestacje odbyły się m.in. w Białej Podlaskiej i Łukowie. Zaś rejon siedlecki skupia w sobie przedstawicieli Łosic i Hołubli.

Agnieszka Warecka