Diecezja
Źródło: J
Źródło: J

Krzyż – dowód Bożej miłości

„Krzyż Twój, Panie, niebo nam otwiera” - pod takim hasłem odbyło się 29 marca Dekanalne Spotkanie Młodzieży z Siedlec i okolic.

Tym razem gospodarzem była parafia pw. Bożego Ciała. Spotkanie rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył ks. Grzegorz Matysiak. Homilię natomiast wygłosił dekanalny duszpasterz młodzieży ks. Paweł Bielecki, próbując przybliżyć tajemnicę krzyża. Kapłan zwrócił uwagę, że każdy z nas na co dzień doświadcza różnego rodzaju krzyża. Czasami jest nim choroba, starość. W innym przypadku może to być niezrozumienie, wyobcowanie, obojętność, nieporadność, egoizm. - Ktoś może powiedzieć, jakiego nieludzkiego mamy Boga, który zamiast odjąć nam trochę tych ciężarów, jeszcze nam dokłada. Tak, krzyż też jest nieludzki, bo związany jest z cierpieniem i prowadzi do śmierci. Warto jednak podkreślić, że został on wykonany przez człowieka, nie przez Boga - zaznaczył ks. Bielecki, zauważając, że każdy z nas poprzez grzech sam buduje sobie krzyż. - I choć został on zrobiony ludzkimi rękami, to nie my na nim wisimy, ale Jezus Chrystus, który bierze na siebie konsekwencje naszych grzechów. To wielka tajemnica Bożej miłości - dodał dekanalny duszpasterz młodych, zapewniając, iż Jezus pomaga dźwigać nam nasz krzyż.

A jeśli go przyjmiemy i zobaczymy w nim miłość Boga, otworzy się przed nami nowa pespektywa, nowe życie. – Jezus nie pozostał na krzyżu, ale zmartwychwstał dla naszego zbawienia. Krzyż nie jest celem, ale środkiem do osiągnięcia prawdziwego życia: pięknego, wolnego, w miłości, w Bogu – przekonywał kapłan.

 

Bierz go na swe ramiona

Po Mszy św. młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, nawiązując do tematyki Wielkiego Postu, zaprezentowała misterium pt. „Krzyż, Twój Panie, niebo nam otwiera”, w którym narrator wcielający się w rolę Jana Pawła II zachęcał młodych słowami Papieża Polaka: „Drodzy młodzi przyjaciele! Zbawienie przyszło przez krzyż, dlatego do każdego z was, którzy tu jesteście, wołam i proszę: nie bój się krzyża! Wpatruj się w niego, ucz się z krzyża życia! Ucz się miłości! Bierz go na swe ramiona! Idź z nim przez życie! Idź z nim każdego dnia! Ukochaj krzyż! Trzymaj się krzyża ! I dziś z pokorą i pochyloną głową, podchodząc do tego krzyża, powiedz w swoim sercu: Panie, Ty widzisz, krzyża się nie lękam; Panie, Ty widzisz, krzyża się nie wstydzę; krzyż Twój całuję, pod Krzyżem uklękam, bo na tym krzyżu Boga mego widzę”. I to było główne przesłanie misterium: krzyż jest wpisany w ludzkie życie, nie trzeba się go bać, gdyż jest dowodem Bożej miłości do nas.

 

Do zobaczenia w kwietniu

W misterium wystąpili kandydaci do bierzmowania pod kierunkiem ks. dr. Dariusza Ostałowskiego, wikariusza parafii pw. Bożego Ciała. Natomiast o oprawę muzyczną zadbała schola z parafii św. Jana Pawła II w Siedlcach pod opieką Roberta Gryczki. Spektakl został nagrodzony ogromnymi brawami.

Ks. P. Bielecki zaprosił zebranych do udziału w Rejonowym Spotkaniu Młodzieży. Tym razem uczestnicy wezmą udział w pielgrzymce z parafii katedralnej w Siedlcach do parafii w Skórcu. Pod hasłem „Z Maryją pod krzyż” młodzi wyruszą 13 kwietnia. 

MD