Rozmowy
Źródło: XAA
Źródło: XAA

Ksiądz to człowiek prowadzony przez Boga

Przez wiele lat jako wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego, a obecnie stojąc na jego czele, obserwuje Ksiądz studentów-kandydatów do kapłaństwa. Kto decyduje się na wstąpienie na tę drogę?

Wydaje mi się, że przede wszystkim ci, którzy mają bliższy związek z Kościołem: ministranci, lektorzy, oazowicze. Zdarzają się oczywiście kandydaci nienależący do żadnej z parafialnych grup formacyjnych, ale stanowią wyjątek. Zasadnicza sprawa w wyborze kapłaństwa jako drogi życia to dobre wzorce - kapłani, których młodzi ludzie mają okazję obserwować, dzięki którym rozkwita ich wiara, ułatwiając odkrycie powołania.

Przez wiele lat obserwowaliśmy np. wielką liczbę powołań wśród młodzieży skupiającej się przy kościele rektoralnym pw. św. Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskiego. To nie przypadek.

Słowo „kryzys” jest odpowiednie w odniesieniu do niewielkiej współcześnie liczby kandydatów do kapłaństwa?

Jeśli powinniśmy się dzisiaj obawiać jakiegoś kryzysu, jest to na pewno kryzys w świecie ducha. Rodzice i nauczyciele nie bez powodu narzekają, że ciężko namówić dzieci do sięgnięcia po dobrą książkę czy obejrzenia wartościowego filmu – chociaż dorośli też miewają z tym problemy. Świat oferuje tyle atrakcji, że człowiek ciągle jest czymś przygłuszony, nie może i chyba już nie potrafi żyć w ciszy. Dlatego tak trudno usłyszeć mu głos płynący z własnego wnętrza.

Czym można tłumaczyć spadek powołań?

Składa się na to zjawisko wiele spraw. Przede wszystkim młodzi nie są uczeni patrzenia na życie w perspektywie zadania. Wpaja się im przekonanie, że życie jest przygodą. Tymczasem to zadanie. Św. Jan Paweł II zachęcał: „Wymagajcie od siebie”. ...

Monika Lipińska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł