Sport
Kto do Londynu?

Kto do Londynu?

Nasz region będzie miał przynajmniej jednego zawodnika na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.

Gimnastyk AZS AWF Biała Podlaska Roman Kulesza spełnił wszystkie normy i tak naprawdę tylko czeka  na nominację Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Kto ma jeszcze szansę pojawić się w stolicy Anglii? Jest kilku sportowców, którzy mogą wywalczyć kwalifikacje i uzyskać nominacje. Przede wszystkim są to przedstawiciele królowej sportu. Nasza najbardziej utytułowana lekkoatletka Lidia Chojecka z siedleckiej Pogoni swoje przygotowania prowadzi zapewne z myślą o starcie na igrzyskach. Lidia  może powalczyć o  start na 1500 m lub 5 km. Wydaje się, że zdecydowanie większe szanse ma na tym drugim dystansie i wypełnienie minimum IAAF (Światowa Federacja Lekkoatletyczna) A 15 m 20 s, a rekord życiowy zawodniczki wynosi 15:04,88 – ustanowiony w 2002 r.  Aktualna mistrzyni kraju na piątkę (uzyskała czas 15:44,86) czuje się jednak  najsilniejsza na 3 km, niestety takiego dystansu na igrzyskach nie ma. Tomasz Jaszczuk, wicemistrz Europy juniorów z Tallina z ubiegłego roku, gdzie ustanowił nowy rekord Polski juniorów 8.11 cm, wypełniając minimum B na igrzyska wynoszące 8.10 cm, marzy o starcie w tej imprezie. Siedlczanin ma podstawy, by wypełnić jednak wygórowane minimum A 8.20 cm i być czarnym koniem naszej reprezentacji lekkoatletycznej w Londynie. Kolejni dwaj kandydaci na wyjazd to zawodnicy AZS AWF Biała Podlaska. Sprinter Paweł Stempel wprawdzie będzie miał trudności z załapaniem się na występ na 100 (minimum A 10,18, rekord życiowy 10,30) lub 200 metrów (minimum A 20,55; rekord 20,97), ale jako członek reprezentacyjnej sztafety 4×100 m jak najbardziej. Zresztą w ostatnich okresie był niejako jej etatowym reprezentantem. Z kolei dyskobol Przemysław Czajkowski, który miał udany ubiegły sezon, co udokumentował zdobyciem mistrzostwa Polski, pokonując samego mistrza Europy i wicemistrza olimpijskiego i świata Piotra Małachowskiego, ma rekord życiowy 64,42 i stać go na jego  pobicie  oraz wypełnienie  minimum A, wynoszące  65 m. O nominację olimpijską walczy Katarzyna Furmaniak – znana bardziej jako kickboxerska, ale od kilku lat walcząca też z sukcesami na ringu bokserskim. Reprezentantka klubu Power Siedlce w ubiegłym roku zdobyła w kat. 69 kg tytuły mistrzyni Polski, Unii Europejskiej, a w mistrzostwach Europy brązowy medal. Ma więc przesłanki i możliwości, by zakwalifikować się do naszej bokserskiej kobiecej reprezentacji na start w Londynie.

Czy ktoś jeszcze? Do niedawna można było liczyć na start którejś ze sztangistek WLKS Siedlce, a głównymi kandydatkami wydawały się Dominika Misterska-Zasowska i Martyna Mędza, jednak na liście sześciu sztangistek bezpośrednio przygotowujących się do igrzysk ich nie ma. Tak wyglądają nasi główni kandydaci do startu. Kto jeszcze, oprócz Romana Kuleszy, wsiądzie do samolotu lecącego do Londynu?

Po igrzyskach odbędzie się w Londynie paraolimpiada – tam mamy szanse zobaczyć Katarzynę Piekart z AZS UP-H Siedlce, która uzyskała minimum na start w rzucie dyskiem.


3 PYTANIA 

Zbigniew Pelc – trener sekcji gimnastycznej AZS AWF Biała Podlaska

Pana podopieczny Roman Kulesza jest już jedną nogą na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie…

Roman wypełnił normę międzynarodową i krajową, uprawniającą go do startu w Londynie. Teraz oczekuje tylko na oficjalną nominację PKOL. Myślę, że nie będzie z tym problemu, bowiem jest on na ścieżce olimpijskiej, którą w przygotowaniach objęci są najpoważniejsi kandydaci do wyjazdu na igrzyska.

Jakie nadzieje możemy wiązać z jego startem w Londynie?

Nie zajmuję się wróżeniem z fusów. Roman należy do światowej czołówki w konkurencji ćwiczeń na poręczach i na drążku. Przede wszystkim jego zadaniem będzie zakwalifikowanie się do ścisłego finału w tych konkurencjach z udziałem ośmiu gimnastyków. Potem zobaczymy, co się wydarzy. Wiele tu będzie zależało od dyspozycji dnia i innych czynników, mogących wpłynąć na wynik.

Reprezentantem AZS AWF Biała Podlaska jest też inny znany gimnastyk Adam Kierzkowski. Ma szanse wyjechać do Londynu?

Jest to gimnastyk, który w 2009 r. zdobył brązowy medal mistrzostw Europy na poręczach. Niestety, obecnie istniejący system kwalifikacji, poprzez wyniki z ostatnich mistrzostw świata na poszczególnych przyrządach, nie pozwolił uzyskać mu kwalifikacji.

Andrzej Materski