Rozmowy

Kto pyta, nie błądzi

Rozmowa z ks. prałatem dr. hab. Kazimierzem Matwiejukiem, profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, autorem publikacji „Trudne pytania, pewne odpowiedzi”.

Pierwszą myślą nasuwającą się już po dość pobieżnym przejrzeniu książki autorstwa Księdza Prałata, która w październiku ukazała się nakładem wydawnictwa Unitas, jest, że to publikacja bardzo odważna. Co było bezpośrednią inspiracją do podjęcia trudnych, wręcz kontrowersyjnych tematów, jak aborcja, in vitro, celibat kapłański czy kapłaństwo kobiet?

Podstawową misją księdza jest troska o wszechstronny osobowy rozwój człowieka. Ten zaś domaga się solidnego fundamentu. Dla wszystkich ludzi tym fundamentem jest rozum. Dla katolików ten ludzki fundament jest umocniony i dopełniony Bożym Objawieniem.

Rozum domaga się głosem sumienia: czyń dobrze, unikaj zła. Problemem współczesnego człowieka jest właściwe rozumienie dobra. Wielu stawia je na równi z osobistą korzyścią. Są tacy, którzy dobro utożsamiają z ideologią, która im odpowiada. A odpowiada dlatego, ponieważ proponuje szczęście, które można zdobyć bez wysiłku. Niektóre ideologie przez nachalną, metodycznie upowszechnianą propagandę powodują, że ludzie przestają myśleć krytycznie. Różne ośrodki opiniotwórcze, wprost lub pośrednio, kwestionują istnienie obiektywnej prawdy. Sugerują, że każdy człowiek ma swoją prawdę. Ale oczywiście, „prawda” tzw. autorytetów medialnych jest obowiązująca.

Subiektywizm i indywidualizm objawia się dzisiaj także w sferze moralnej w postaci przekonania, że nasze postępowanie nie może podlegać stałym zasadom. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł