Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Ku chwale Bożej

Liturgia ma przynieść uwielbienie Boga i uświęcenie człowieka. Odpowiednia oprawa muzyczna może ją udoskonali i dać dodatkowe impulsy do refleksji. Jednak by tak się stało, osoby odpowiedzialne za muzykę liturgiczną powinny poznać jej arkana.

Muzyka liturgiczna to - najprościej mówiąc - ta muzyka, która może być używana przy sprawowaniu kultu Bożego. „Muzyka sakralna jest integralną częścią liturgii, a jej celem jest chwała Boża i uświęcenie wiernych” (KL 112). Ma służyć zgromadzeniu liturgicznemu w głębszym przeżywaniu prawd wiary, w odkrywaniu jedności pomiędzy jego członkami, a także podkreślać ważność momentu spotkania z Bogiem, nadając liturgii uroczysty charakter.

Ale w błędzie jest ten, kto uważa, że nieważne, jak śpiewa czy gra. Zgodnie z treścią instrukcji „Musicam Sacram” powinna się ona odznaczać charakterem sakralnym oraz doskonałością formy. Bo celem muzyki liturgicznej jest „chwała Boża i uświęcenie wiernych”.

Wiele z osób zajmujących się w swoich parafiach czy wspólnotach muzyką liturgiczną szuka pomocy u fachowców, doskonaląc w ten sposób swoje umiejętności. Z pomocą przychodzi im Diecezjalne Studium Muzyki Kościelnej.

Czym jest DSMK?

Diecezjalne Studium Muzyki Kościelnej działa od 2004 r., kontynuując działalność Studium Organistowskiego Diecezji Siedleckiej oraz kursów dla organistów prowadzonych przez śp. ks. Alfreda Hoffmanna. Szkoła nie jest państwową uczelnią, ukończenie nauki nie daje świadectwa państwowego ani tytułu naukowego. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł