Kościół
Źródło: BERTHOLD WERNER
Źródło: BERTHOLD WERNER

Ku czci Apostoła Narodów

Św. Paweł nie jest dla nas postacią z przeszłości, jest on także naszym nauczycielem, apostołem i orędownikiem Jezusa Chrystusa dla nas. Powiedział o tym Benedykt XVI, rozpoczynając 28 czerwca w całym Kościele Rok św. Pawła. W czasie uroczystych Nieszporów w Bazylice św. Pawła za Murami papież otworzył ,,Drzwi Pawłowe" i zapalił ,,Płomień Pawłowy", który płonąć będzie przez cały rok w portyku tej świątyni.

Razem z Benedyktem XVI w uroczystości wzięli udział m.in. patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I i archiprezbiter Bazyliki św. Pawła za Murami kard. Andrea Cordero Lanza di Montezemolo. Na nabożeństwie obecni byli także inni przedstawiciele prawosławia i duchowni protestanccy.

Apostoł jedności

Z kolei 29 czerwca papież odprawił w Bazylice św. Piotra Mszę św., podczas której wręczył paliusze 41 arcybiskupom. U boku papieża zajął miejsce prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, który jako pierwszy wygłosił homilię. Bartłomiej I podkreślił, że i on ogłosił rok 2008 ,,Rokiem Apostoła Pawła” i wyraził przekonanie, że w czasie jego obchodów, do których należeć będą pielgrzymki do Efezu, Miletu oraz na wyspy Rodos i Kretę, duchowo towarzyszyć mu będzie Benedykt XVI. Obiecał, że na każdy miejscu modlić się będzie za niego i za braci z Kościoła rzymsko-katolickiego. ...

Ks. Andrzej Adamski

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł