Diecezja
Źródło: xMCz
Źródło: xMCz

Ku czci męczennika

We wtorek, 14 czerwca, parafia Trójcy Świętej w Janowie Podlaskim przeżywała uroczystość, której przewodniczył biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski. Podczas sumy odpustowej udzielił on sakramentu bierzmowania 53 osobom.

W uroczystościach uczestniczyli kanonicy kapituły janowskiej na czele z dziekanem kapituły ks. prałatem Romanem Wiszniewskim oraz ks. prałatem Janem Jaworskim – wikariuszem biskupim.

– Bierzmowanie jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, uzdalniającym do mężnego wyznawania wiary – mówił w homilii bp Kiernikowski. – Duch Święty zstępuje na nas z darami mądrości i rozumu, byśmy potrafili dawać życie. Wymaga to męstwa. Otrzymacie znamię daru Ducha Świętego, jakim jest krzyż. Nie jest to odznaczenie, lecz wybranie. Przyjmijcie ten dar z otwartym sercem. Przerasta on każdego z nas i daje odwagę, by obumierać – nauczał.

Po Eucharystii bp Kiernikowski ogłosił ks. Zdzisława Dudka, dziekana z Terespola, nowym kanonikiem honorowym kapituły kolegiaty janowskiej. Następnie księża kanonicy oraz wierni oddali cześć relikwiom św. Wiktora. Ks. prałat Stanisław Grabowiecki zwrócił się do kapituły z prośbą o dofinansowanie renowacji stalli kanonickich.

Janowska kolegiata to miejsce, gdzie od prawie 200 lat znajdują się relikwie św. Wiktora. Sprowadzono je z rzymskich katakumb. Zostały przetransportowane do Warszawy, skąd wierni ruszyli pieszo przez Siedlce i Białą Podlaską do Janowa.

Odpust św. Wiktora jest ważnym wydarzeniem w życiu parafii. Raz w miesiącu, w pierwszy wtorek, odbywa się nowenna do św. Wiktora. Dziewięć dni przed głównymi uroczystościami odpustowymi, które przypadają w drugi dzień po Zesłaniu Ducha Świętego, nowenna odprawiana jest codziennie. Do odpustu św. Wiktora parafianie przygotowywali się przez nabożeństwo czterdziestogodzinne, prowadzone przez ks. Jarosława Rucińskiego.

W kolegiacie janowskiej trwają gruntowne remonty. W bieżącym roku ks. prałat Stanisław Grabowiecki zaplanował osuszenie fundamentów do poziomu cokołu, trzeci i ostatni etap renowacji ołtarza głównego, renowację ołtarza św. Judy Tadeusza, renowację jednej części stalli w prezbiterium oraz remont kaplicy św. Mikołaja w Pawłowie Starym.

ks. Mateusz Czubak