Ku czci Miłosiernego
Do tej pory za kaplicę służył drewniany budynek, w którym niegdyś mieściła się szkoła podstawowa. Decyzja o budowie nowego obiektu sakralnego zapadła w porozumieniu z parafią, urzędem gminy i kurią siedlecką. Wierni z Kobylan otrzymali stosowne pozwolenia i rozpoczęli inwestycję.
Normal
0
21
false
false
false
PL
X-NONE
X-NONE
MicrosoftInternetExplorer4
– Rzadko się zdarza, by jedna wioska czy mała społeczność porywała się na budowę tak okazałej kaplicy. Będzie ona zdecydowanie bardziej przestronna od dotychczasowej – zaznacza ks. kan. Zdzisław Dudek, dziekan dekanatu terespolskiego i proboszcz parafii Świętej Trójcy w Terespolu. – Kaplica powstaje nieopodal cerkwi prawosławnej. Warto, by bliskie sąsiedztwo obu świątyń było znakiem oddolnej jedności i prawdziwego ekumenizmu. Myślę też, że wstawiennictwo św. Jana Pawła II oraz św. Faustyny przyczyni się do tego, by nasi mieszkańcy żyli we wzajemnej życzliwości, zgodzie i pokoju – dodaje.
Z Jerozolimy do Kobylan
Jedną z głównych inicjatorek budowy kaplicy jest Halina Ostapczuk, sołtys wsi Kobylany. Wyznaje, że nowy obiekt sakralny był jej marzeniem, które dziś zaczyna się spełniać. Pani Halina przewodzi miejscowej społeczności od 25 lat. Zna jej radości, pragnienia i potrzeby, zarówno te ziemskie, codzienne, jak i duchowe.
19 lipca uroczyście poświęcono dwa kamienie pochodzące z grobu Pana Jezusa. Znajdą się one w fundamencie kaplicy.
– Cieszymy się, że w ten sposób cząstka Ziemi Świętej zostanie z nami. Na moment rozpoczęcia budowy czekaliśmy z wielką radością – przyznaje pani sołtys. – Mamy już pierwsze fundamenty. Nasza kaplica będzie prawdziwą perełką – zaznacza z uwagą, że dotychczasowych funduszy starczy na postawienie obiektu w stanie surowym i jego zadaszenie. Inwestycja wymaga bowiem sporych nakładów finansowych.
Dla potomnych
H. Ostapczuk wyznaje, że nad podjętym przez społeczność dziełem czuwa sam Jezus Miłosierny, który patronuje kaplicy. Przyznaje, że osobiście modli się w intencji sprawnej budowy przez wstawiennictwo św. o. Pio, św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II. Zaznacza też, że świątynia posłuży nie tylko obecnym mieszkańcom Kobylan, ale również przyszłym pokoleniom.
Msza św. w tamtejszej kaplicy dojazdowej odprawiana jest w co drugą niedzielę. Wierni zbierają się w niej także na nabożeństwa majowe, czerwcowe i różańcowe.
W uroczystościach poświęcenia kamienia węgielnego wziął udział również wójt gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk. – Nowa kaplica wpisze się w krajobraz Kobylan, będzie pasowała do pobliskiej cerkiewki, która obecnie jest odnawiana, i na pewno przyczyni się do upiększenia centrum miejscowości – podsumowuje włodarz.
Pani sołtys nie chce mówić o terminie zakończenia prac. Podkreśla, że wszystko zależy od majstrów i funduszy. Znając jednak jej upór w dążeniu do wyznaczonych celów, trzeba być dobrej myśli.
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}