Diecezja
JANUSZ MAZUREK
JANUSZ MAZUREK

Ku czci unity z Korczówki

W niedzielę 19 lutego w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Próchenkach odbyła się wyjątkowa uroczystość, w której uczestniczyli parafianie i członkowie rodziny Onufrego Hawryluka, unity z Korczówki.

W czasie Mszy św. celebrowanej przez proboszcza parafii ks. Tadeusza Turyka wspominano heroiczną postać unity w setną rocznicę jego śmierci. Onufry Hawryluk był gnębiony przez carskich urzędników i wojaków za obronę wiary i odmowę przejścia na prawosławie. Za swoje niezłomne przekonania wiele lat spędził w aresztach i więzieniach carskich. Dzięki staraniom hr. Zamojskiego rodzinie udało się wydobyć z więziennych lochów półżywego Onufra - tak nazywali go bliscy. Mimo cierpień nie odstąpił od swojej wiary, za co trafił jeszcze raz do więzienia carskiego na terenie dzisiejszej Białorusi.

Po powrocie w rodzinne strony doczekał momentu, kiedy mógł spokojnie pomodlić się w swojej parafialnej świątyni. Zmarł 11 lutego 1923 r. Jego ciało spoczęło na miejscowym cmentarzu. Postać Onufrego przez lata była zapomniana, choć swoim heroizmem zasłużył on na powszechny szacunek i pamięć. Niedzielna uroczystość to inicjatywa Dariusza Mazurka z Siedlec, potomka O. Hawryluka. On też sprawił, że mogiła bohatera unity, pradziadka po kądzieli, nabrała godnego wyglądu.

XTT


Onufry Hawryluk urodził się w 1845 r. w Korczówce; jego rodzicami byli Jan i Anna. Miał sześcioro dzieci: Andrzeja, Józefa, Jana, Mariannę, Anastazję i Katarzynę. W czasach najcięższych prześladowań unitów swoją postawą podtrzymywał innych na duchu, uczył wytrwałości i gorliwości dla wiary oraz polskości.
Onufry sprzeciwiał się wydaniu organów z kościoła w Próchenkach, za co bito go okrutnie i okrytego ranami wywieziono do bialskiego więzienia. Wrócił wynędzniały po siedmiu miesiącach; odtąd był stale śledzony i prześladowany. Po roku utrapień osadzono go w więzieniu w Brześciu, gdzie przebywał osiem miesięcy. ...

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł