Aktualności
Kuferek wspomnień

Kuferek wspomnień

Włodawscy seniorzy, skupieni w Polskim Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, włączyli się w ogólnopolską sieć Uniwersytetów Trzeciego Wieku rozwijających wolontariat.

Grupy wolontariackie UTW inicjują działania społeczne w całym kraju. Seniorzy jako wolontariusze realizują różne pomysły: czytają bajki dzieciom, odwiedzają mieszkańców domów pomocy społecznej, prowadzą kulturalne kawiarenki, pielęgnują ogrody społeczne w parkach miejskich.

– We trzy: Krystyna Łągwa, śp. Irena Rutkowska i ja uczestniczyłyśmy w szkoleniach, które przygotowywały do pracy z seniorami, naszymi rówieśnikami – mówi Maria Daniluk, przewodnicząca zarządu oddziału rejonowego PZERiI we Włodawie. – Początkowo Irena Rutkowska wysunęła pomysł postawienia fontanny w naszym parku. Niestety, napotkałyśmy na duże trudności z realizacją. Wówczas zainspirowała mnie 82-letnia Bronisława Bartoszek, która na jednym ze spotkań zaczęła opowiadać o swoich trudnych latach dzieciństwa. Pomyślałam, że przygotuję publikację. Pomysł spotkał się z akceptacją pozostałych członków związku, więc zaczęłam spisywać wspomnienia. Wymyśliłam tytuł swojej inicjatywy – „Kuferek wspomnień”. Kuferek kojarzy mi się z przedmiotem z mojego dzieciństwa – w nim były przechowywane cenne rzeczy i pamiątki – opowiada M. Daniluk. – Wprawdzie do zakończenia realizacji inicjatywy, według wskazań organizatora, mamy jeszcze kilka tygodni, ale mam już spisane wspomnienia kilku osób. Kuferek zapełnił się. Wielki żal, że w tym czasie odeszła nasza koleżanka – Irena Rutkowska. Chociaż praca jest zakończona, bardzo chętnie spotykam się z kolejnymi osobami, które dzielą się wspomnieniami. Dokładam kolejne strony do kuferka. Zgromadziłam wspomnienia najstarszej mieszkanki Włodawy – 102-letniej Janiny Aksamirskiej, która miała kontakt z partyzantką, czy B. Bartoszek, która z rodzicami została przesiedlona zza wschodniej granicy. Opisuję losy Ireny Czarneckiej i Amelii Szewczyk, które były również na wschodzie w trudnych latach naszej historii. Myślę, że z czasem kuferek zapełni się wspomnieniami nie tak odległymi, ponieważ jest potrzeba, aby je ocalić od zapomnienia. Jest też we mnie przekonanie, że włodawscy seniorzy będą bardziej znani – zwraca uwagę M. Daniluk.

Włodawscy seniorzy już zostali zauważeni dzięki realizacji pomysłu „Kuferek wspomnień”, m.in. przez trenerów z sieci Latających Animatorów Kultury i Latających Socjologów Towarzystwa „ę”, którzy wspierają tworzące się grupy wolontariatu. Pomysł z kuferkiem okazał się trafiony i bardzo wysoko oceniony.

Panie z włodawskiego PZERiI włączają się także w akcję „Pudełko życia”. Akcja skierowana jest do osób przewlekle chorych, starszych i samotnych, a takich w powiecie włodawskim jest wiele, stąd duże zainteresowanie. Akcja polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych pudełkach najważniejszych informacji o stanie zdrowia danej osoby wraz z jej danymi osobowymi. Pudełko może uratować życie każdemu, kto w chwili przyjazdu karetki nie jest w stanie podać podstawowych informacji o swojej chorobie.

Joanna Szubstarska