Kultura
Źródło: M
Źródło: M

Kwadratowe inspiracje

Swoim pracom nie nadaje tytułów, dając przez to większą swobodę odbiorcy. Od 12 lutego w Muzeum Regionalnym można oglądać obrazy Marcina Sutryka.

Na wystawie zaprezentowano 41 obrazów olejnych na płótnie, które powstały na przestrzeni kilku ostatnich lat. Źródłem inspiracji stała się dla autora natura. W wychodzących spod  pędzla Sutryka obrazach widać fascynację kolorem. Barwy w jego pracach przemieszczają się i przenikają tworząc abstrakcyjne formy. Autor przyznaje się do fascynacji malarstwem Kazimierza Malewicza i jego „Czarnym kwadratem na białym tle”. Dlatego dominującym elementem w twórczości Sutryka są kwadraty, które czasem przybierają formę abstrakcyjną, a czasem staje się elementem pejzażu. – Malewiczowi chodziło o pokazaniu symbolu przestrzeni idealnej. Ta przestrzeń w naszych czasach się zmieniła poprzez Internet czy podróże. Wygląda inaczej niż za jego czasów – mówił podczas otwarcia wystawy M. Sutryk.

Autor prac prezentowanych w Muzeum urodził się w 1979 r. Ukończył studia na Akademii Podlaskiej w Siedlcach na kierunku pedagogika o specjalności plastyka. W tym czasie uczęszczał do pracowni malarstwa prof. C. P. Ciapało i dr. Mikołaja Bielugi oraz pracowni grafiki pani mgr Haliny Cholewki. Sutryk zajmuje się malarstwem, grafiką i fotografią. Jego prace były wystawiane w wielu warszawskich galeriach, a także znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą (we Włoszech i Norwegii). Twórczość artystyczną łączy z pracą dydaktyczną – jest wykładowcą fotografii w CKK Profesja w Warszawie oraz AP Edukacja w Siedlcach.

Wystawa prac Marcina Sutryka w Muzeum Regionalnym będzie czynna do 21 marca.

Kinga Ochnio