Kultura
Muzeum Regionalne w Siedlcach
Muzeum Regionalne w Siedlcach

Kwiaty Joanny

W Muzeum Regionalnym w Siedlcach można obejrzeć dziewięć monotypii Joanny Karpińskiej przedstawiających kompozycje kwiatowe.

Artystka ukazała ich piękno i wdzięk, wykorzystując do tego dość trudną technikę z pogranicza grafiki i malarstwa - monotypię olejną. Prace powstały w latach 70. Wszystkie są własnością MR. Na wystawie zobaczymy m.in.: „Bukiet z łubinami”, „Bukiet w karminowym dzbanku”, trzy martwe natury - „Z cukiernicą”, „Z budzikiem” i „Z kaktusem”, monotypie, a także  „Bukiet błękitny” oraz „Dmuchawce Pani Natalii”.

Malarka i pedagog

J. Karpińska urodziła się w 1902 r. na Wołyniu. W 1920 r. wraz z rodzicami i rodzeństwem przyjechała do Siedlec, gdzie Joanna i Irena uczyły się najpierw na pensji Konstancji Zembrzuskiej, a następnie przeniosły się do Gimnazjum im. Królowej Jadwigi. Po maturze wyjechały do Poznania. Tam Joanna rozpoczęła naukę w Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego. Wybrała pracownię grafiki prof. Jana Wronieckiego. W 1929 r. przeniosła się, podobnie jak rok wcześniej jej siostra Irena, do Wilna, by studiować na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego. Tym razem w pracowni malarstwa monumentalnego prowadzonej przez Ludomira Sleńdzińskiego. Jeszcze podczas studiów zaczęła pracę pedagogiczną w szkole wieczorowej.

 

Motywy bliskie naturze

Do Siedlec wróciła w 1934 r. i zatrudniła się jako nauczycielka rysunku w Liceum im. Królowej Jadwigi, w Szkole Handlowej i w Liceum Pedagogicznym. Po wybuchu II wojny światowej brała udział w tajnym nauczaniu, a po jej zakończeniu siostry Karpińskie zaczęły współorganizować Miejską Szkołę Malarstwa i Przemysłu Artystycznego w Siedlcach. Joanna uczyła w niej malarstwa sztalugowego. W 1958 r. formalnie uzyskała dyplom i tytuł magistra na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podobnie jak jej starsza siostra Irena, nie zaniedbywała własnej twórczości i od 1946 r. do początku lat 80 brała udział w wystawach Związku Polskich Artystów Plastyków.

Ulubioną techniką J. Karpińskiej była monotypia olejna. Najchętniej malowała motywy bliskie naturze, przyrodę, kwiaty.

 

Dar dla muzeum

W 1982 r. podarowała siedleckiemu muzeum 30 swoich monotypii, z którym współpracowała do końca życia, udostępniając pracownikom działu sztuki fotografie i dokumenty związane z Miejską Szkołą Malarstwa i Przemysłu Artystycznego działającą w latach 1944-1947 i barwnie opowiadała o tradycjach patriotyczno-artystycznych swojej rodziny. Zmarła w Siedlcach 6 marca 1999 r.

Wystawa pt. „Joanna Karpińska. Kwiaty” potrwa do 31 sierpnia. Można ją oglądać w sali przy sekretariacie.

DY