Region
Źródło: PGNIG
Źródło: PGNIG

Łączyć przez sport

Szkolenie sportowe młodzieży, edukacja patriotyczna i umacnianie relacji polsko-ukraińskich - to główne cele projektu Pogoń dla Pogoni łączącego kluby piłkarskie z Siedlec i Lwowa.

Przed II wojną światową Pogoń Lwów była dumą polskiego sportu - klub pięć razy zdobywał mistrzostwo kraju w piłce nożnej. Przestał działać w 1939 r. Z pomocą Polaków mieszkających we Lwowie Pogoń została reaktywowana w 2009 r. Klub wciąż boryka się z wieloma problemami, choćby brakiem własnego stadionu. Od kilku miesięcy lwowską Pogoń wspiera firma PGNiG - od teraz w nowej formule.

– Program „Pogoń dla Pogoni” to wyraz szacunku dla Polaków, którzy przez lata nie wyrzekli się swojej tożsamości i korzeni. Niezmiernie się cieszę, że wspólne działania PGNiG, ministerstwa energii oraz wielu osób w Siedlcach i we Lwowie zbudują zarówno więzi symboliczne i społeczne, jak też zaowocują wymiernym wsparciem dla najstarszego polskiego klubu sportowego. Nie możemy i nie chcemy zapomnieć o wspaniałej historii naszego sportu we Lwowie – podkreślił Janusz Kowalski, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. operacyjnych, podczas konferencji inaugurującej projekt. – Pamiętamy o naszych rodakach zagranicą, na Ukrainie, gdzie PGNiG jest bardzo obecne. Zdecydowaliśmy, aby to sport był platformą komunikacji z naszymi rodakami. A wszystko po to, by przypominać o wielkiej historii Pogoni Lwów, ale również wspierać naszych rodaków na Ukrainie – przyznał J. Kowalski, dodając, że na pomysł wpadł, spoglądając na herby drużyn, które są do siebie bardzo podobne.

Integracja z Polonią

Współpraca Pogoni Siedlce i Pogoni Lwów ukierunkowana będzie na propagowanie historii Polski i polskiego sportu, umacnianie więzi wspólnotowych pomiędzy mieszkańcami Siedlec i lwowską Polonią, a także relacji polsko-ukraińskich. Program został objęty honorowym patronatem ministra energii i prezydenta Siedlec. – To naturalne, że przy zaangażowaniu biznesowym PGNiG na Ukrainie ważne jest także lokalne budowanie relacji społecznych – w tym z polską mniejszością, integrowanie z Polską, pokazanie, że jesteśmy z nimi – tłumaczył Krzysztof Tchórzewski. – „Pogoń dla Pogoni” to innowacyjny i wielopoziomowy projekt, który łączy politykę wspólnotową i patriotyczną oraz działania edukacyjne z aktywnością sportową. Jestem przekonany, że tego typu współpraca okaże się jednym z najefektywniejszych sposobów na pielęgnowanie polskiej tradycji i umacnianie wśród lwowskiej Polonii poczucia narodowej wspólnoty – dodał minister energii.

Z kolei Wojciech Kudelski przypomniał, że Siedlce już od kilkunastu lat współpracują z Berdyczowem, miastem partnerskim na Ukrainie. – Do tego projektu wniesiemy więc swoje doświadczenie oraz zbudowane dużym wysiłkiem samorządu najwyższej klasy obiekty sportowe, dzięki którym m.in. nasza Pogoń sięga po najwyższe laury sportowe – zapewnił prezydent Siedlec. – Współpraca z takim klubem jak Pogoń Lwów jest dla nas wielkim wydarzeniem i zaszczytem. Ożywimy dzięki temu kontakty z młodzieżą polską i ukraińską, co – jestem przekonany – spowoduje, oczywiście przy woli obu narodów, zniesienie niedługo granicy pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą – dodał W. Kudelski.

Z szacunku do historii

O ciepłym przyjęciu idei wspierania klubu z Lwowa przekonany jest Michał Chromiński, prezes MKP Pogoń Siedlce. – Sukcesy Pogoni Lwów na zawsze pozostaną w historii polskiego futbolu – podkreślił. Z kolei klub z Lwowa jest zainteresowany najnowszą historią Pogoni Siedlce związaną z awansem z klasy okręgowej na zaplecze ekstraklasy. – Planujemy wspólne obozy piłkarskie. W lutym będziemy w Siedlcach z naszymi najmłodszymi zawodnikami, ale myślimy też o szkoleniu składów juniorskich i podstawowych. Mamy ambicję odrodzić dumę Lwowa – zaznaczył Marek Horbań, prezes LKS Pogoń Lwów.

Program zainaugurowano meczem pomiędzy drużynami juniorów starszych obu klubów. Kolejne wydarzenia zaplanowano na przyszły rok. Wśród nich znajdą się wystawy historyczne dotyczące obu miast i klubów, a także wydarzenia prezentujące korzenie polskiego sportu.

HAH