Kultura
Łapa - międzyrzeckie ślady twórczości młodzieżowej

Łapa – międzyrzeckie ślady twórczości młodzieżowej

Miasto otrzymało prawie 400 tys. zł dofinansowania na działania kulturalne obejmujące młodzież. Projekt znalazł się na ósmym miejscu w siedemnastce wniosków przewidzianych do realizacji.

– Projekt zakłada wykreowanie Międzyrzeca w działaniach pozaregionalnych. W naszym ośrodku od lat bowiem funkcjonują sekcje młodzieżowe z różnych dziedzin. Na pewno przedsięwzięcie wciągnie do działania tutejszą młodzież i ożywi miasto – podkreśla Leszek Szczerbicki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim.

Pod okiem mistrza

Zaplanowano warsztaty z zakresu plastyki, muzyki, teatru i fotografii. Każdy dział będzie miał swojego mistrza, tzw. gwiazdę, np. sławnego aktora czy piosenkarkę, którzy poprowadzą zajęcia, wyjawią uczestnikom tajniki zawodu i przekażą wiedzę. Ci z kolei mają pochodzić z różnych stron naszego kraju, a nawet z zagranicy. Będą to osoby w wieku od 16 do 19 lat, z pewnym dorobkiem i świadome tego, co chcą rozbić w życiu.

Zajęcia warsztatowe zakończą się festiwalem. Powstanie też aleja gwiazd, gdzie będą odciśnięte dłonie mistrzów i uczestników warsztatów.

Projekt rozpocznie się we wrześniu przyszłego roku i potrwa aż 13 miesięcy. Przed organizatorami 10 miesięcy na przygotowania. Wszystkie działania trzeba skoordynować w czasie i wybrać młodzież, która weźmie udział w warsztatach. Międzyrzec stanie się popularny, bo zjadą tu najzdolniejsi i najsławniejsze gwiazdy.

Wyremontują „Sławę”

Założeniem projektu jest, że jego realizacja ma przebiegać m.in. w Pałacu Potockich, na płycie rynku, scenie w sali kinowej czy na terenie żwirowani. Dzieła młodzieży będą eksponowane w wielu miejscach Międzyrzeca.

Jakie jeszcze miasto oraz mieszkańcy mogą zaczerpnąć korzyści z projektu? 70 tys. zł z puli ma być przeznaczone na remont sceny w sali kina „Sława”, która od 1982 r. nie była remontowana. Wymieniona zostanie część oświetlenia i poprawiona jakość dźwięku. W mieście pozostanie też sprzęt zakupiony na potrzeby realizacji projektu. Całość przedsięwzięcia opiewa na kwotę 560 179,46 zł, natomiast dofinansowanie Unii wynosi ponad 376,5 tys. zł. 

BZ