Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Lato z Metrem

Ich wakacyjna obecność w Miętnem jest już tradycją. 2 lipca wystartowała kolejna edycja warsztatów dla dzieci i młodzieży prowadzonych przez Studio Artystyczne „Metro” działające przy stołecznym Studio Buffo.

Jak co roku miejscem twórczych spotkań dzieci i młodzieży są obiekty Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica oraz Powiatowego Ośrodka Sportu i Zarządzania Lokalami w Miętnem. Opiekę artystyczną nad warsztatami sprawują: Janusz Józefowicz i Janusz Stokłosa.

Tłumacząc ideę letnich warsztatów, ich pomysłodawca, a zarazem twórca Studia Artystycznego „Metro”, J. Józefowicz zaznacza, iż procentuje doświadczenie zdobyte podczas pracy z młodymi uzdolnionymi ludźmi przy okazji realizacji musicalu „Metro”. Za ich wykształcenie odpowiadała kadra wybitnych artystów pedagogów. – Nie można było zmarnować tak cennego potencjału – podkreśla, uzasadniając tym samym zamysł utworzenia Studia Artystycznego „Metro”. – Program kształcenia nie zmienia się od lat. Składają się na nie zajęcia z tańca, akrobatyki aktorskie i wokalne. Ich uczestnicy zyskują wiedzę oraz umiejętności przydatne w pracy w teatrze muzycznym – sygnalizuje J. Józefowicz.

Twórca Studia Artystycznego „Metro” wyjaśnia, iż działa ono w systemie szkolnym, a letnie warsztaty artystyczne stają się odpowiedzią na chęć zagospodarowania młodzieży czasu wakacji. – Wymyśliliśmy je razem z Januszem Stokłosą. Warsztaty mają charakter otwarty, co oznacza, że może wziąć w nich udział każdy młody człowiek tak z kraju, jak i zagranicy, niezależnie od tego, czy jest uczestnikiem studia, czy też nie – wyjawia. Przy okazji zdradza, iż często zdarza się im odwiedzać zarówno szkołę, jak i warsztaty z zamiarem obserwowania dzieci i młodzież… Kto wie, może w przyszłości te najbardziej utalentowane dołączą do obsady studia?

– Staramy się stworzyć im możliwość występów w projektach artystycznych teatru Buffo – potwierdza J. Józefowicz, wskazując przykład musicali: „Metro”, „Romeo i Julia”, „Piotruś Pan”. – To pewnie jest jedną z atrakcji naszej szkoły – sugeruje. I apeluje: – Młody człowieku, jeżeli czujesz, że drzemią w tobie jakieś artystyczne talenty, przyjdź do nas! Choćby po to, by sprawdzić, czy warto iść za swoimi marzeniami, czy raczej należy zmienić kierunek zainteresowań… Uczestnictwo w zajęciach i warsztatach Studia Artystycznego „Metro” daje podgląd, co znaczy artysta sceny muzycznej – podsumowuje.

 

Na mistrzach i terminatorach

W podobnym tonie, tj. postrzegając warsztaty jako szansę objawienia się talentów, wypowiada się J. Stokłosa. – Przyjeżdżam tu od lat, by zobaczyć, co się dzieje… – mówi, potwierdzając, iż nie ma edycji, by na horyzoncie nie pojawiała się „iskierka”, indywidualność w wieku ośmiu, dziewięciu czy 12 lat. – Dlatego warto tu zaglądać! Skądś te talenty trzeba wydłubywać… – zdradza cichą intencję wizyt. – A nuż w tym gronie znajdziemy Kasię Groniec, Edytę Górniak, Roberta Janowskiego? Warsztaty są firmowane przez Studio Buffo, a ja mam przyjemność prezesować mu od ponad 20 lat. Odkrywanie nowych ludzi, powracanie do przesłuchań i poszukiwania talentów jest w naturze naszego zawodu – podkreśla J. Stokłosa, chwaląc tym samym pracę wybitnych fachowców pod kierownictwem Danuty Fidusiewicz. – Nasze zespoły teatralne opieraliśmy zawsze na ludziach młodych, pełnych energii. Ponad 20 lat współpracy sprawia, że ci, którzy kiedyś uczestniczyli w warsztatach, dziś je prowadzą, występując w roli pedagogów. Ten fach opiera się na mistrzach, czeladnikach, uczniach i terminatorach. Może ktoś uważa, że jest inaczej, ale ja i współpracujący z nami ludzie jesteśmy zwolennikami tej średniowiecznej zasady – puentuje.

 

Pokaz dla publiczności

W dwóch tegorocznych turnusach letnich warsztatów udział weźmie blisko 200 uczestników, tak z kraju, jak i zagranicy. Dzieci i młodzież w Miętnem spotykają się już po raz 14, jedna historia warsztatów jest o dekadę dłuższa. Pierwsze odbyły się w 1994 r. w Ojcówku. Szefową warsztatów od początku jest też D. Fidusiewicz. Kadrę stanowią doświadczeni artyści pedagodzy od lat związani z warszawskimi teatrami, głównie ze sceną Studia Buffo. Zajęcia z dziećmi i młodzieżą prowadzą absolwenci akademii teatralnych, szkół baletowych, studiów piosenki i jazzu oraz akademii wychowania fizycznego.

Podsumowaniem warsztatów staną się – otwarte dla publiczności – pokazy artystyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży. Uczestnicy pierwszego turnusu zaprezentują się w piątek, 14 lipca, zaś drugiego – w czwartek, 27 lipca. Zapraszamy na 19.00 do hali widowiskowo-sportowej ZS w Miętnem.

AW