Rozmaitości
Źródło: JAG
Źródło: JAG

Łatwiej zapobiegać

Żylaki są najpowszechniejszą chorobą żylną. Powoduje ją nieprawidłowe funkcjonowanie zastawek żylnych, które są nieszczelne i nie odprowadzają krwi żyłami swobodnie do serca. W efekcie gromadzi się ona w naczyniach w nogach, żyły rozszerzają się, skręcają i powstają żylaki. Pojawiają się przede wszystkim na łydkach i pod kolanami.

Żylaki to problem zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jednak panie są 4-krotnie bardziej narażone na ich powstanie.

 Dzieje się tak dlatego, że ścianki żył u kobiet są cieńsze i delikatniejsze na skutek działania hormonów żeńskich. Na ich powstanie najbardziej narażone są osoby mające dziedziczne skłonności, pracujące w pozycji stojącej lub siedzącej przez wiele godzin, kobiety w ciąży i ludzie otyli. Żylaki są najpowszechniejszą chorobą żylną. Powoduje ją nieprawidłowe funkcjonowanie zastawek żylnych, które są nieszczelne i nie odprowadzają krwi żyłami swobodnie do serca. W efekcie gromadzi się ona w naczyniach w nogach, żyły rozszerzają się, skręcają i powstają żylaki. Pojawiają się przede wszystkim na łydkach i pod kolanami. Tworzą pod skórą widoczne niebieskawe linie, które z czasem stają się wypukłe. Początkowo nie powodują żadnych dolegliwości, jednak w zaawansowanym stadium mogą doprowadzić do groźnych powikłań, takich jak zapalenie żył lub zakrzepica. Najczęściej towarzyszące żylakom problemy to puchnięcie i uczucie ciężkości nóg, ból i skurcze.

Zmień przyzwyczajenia

Żylakom można w znacznym stopniu zapobiegać poprzez zmianę trybu życia i przyzwyczajeń oraz przyjmowanie leków dostępnych w aptece bez recepty. Te w łagodniejszej postaci możemy leczyć samodzielnie lub przynajmniej zmniejszać przykre objawy z nimi związane. Podczas pracy siedzącej lub stojącej warto kilkukrotnie zmieniać pozycję, przenosząc ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Spacery również dobrze wpłyną na krążenie i opóźnią powstawanie żylaków. Zmęczonym nogom bardzo dobrze robi odpoczynek w takiej pozycji, by stopy znajdowały się kilkanaście centymetrów powyżej poziomu serca i krew swobodnie do niego napływała. Osoby z nadwagą powinny schudnąć. Na krążenie duży wpływ ma dieta, dlatego warto ograniczyć spożywanie soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Pomocne są specjalne uciskające rajstopy. Osoby z żylakami muszą unikać sauny, solarium, długich gorących kąpieli i intensywnego opalania, bo wysoka temperatura powoduje gwałtowne rozszerzanie się naczyń. Konieczne jest również rzucenia palenia, ponieważ nikotyna przyczynia się do niszczenia ścian naczyń krwionośnych.

To pomoże

Opuchliznę zmniejszy moczenie nóg w wodzie z solą morską lub zwykłą kuchenną i smarowanie specjalnymi żelami dostępnymi w aptece bez recepty. Równie ważne są regularne masaże nóg i chłodne natryski, a także przyjmowanie leków zawierających rutynę, która wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Gdy noga nagle gwałtownie puchnie, zaczyna boleć i nabiera sinego koloru, konieczna jest niezwłocznie wizyta u lekarza. Objawy te mogą wskazywać na powstanie niebezpiecznego skrzepu w żyle lub zapalenie żył.

JAG