Region
Źródło: J
Źródło: J

Laury i medale

27 maja odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 20-lecia samorządu siedleckiego.

Poprzedziła ją Msza św. odprawiona w kościele św. Stanisława pod przewodnictwem ks. prałata Kazimierza Niemirki. Dalsza część uroczystości odbyła się w  NovymKinie. Wzięli w niej udział obecni i byli radni, parlamentarzyści, przedstawiciele województwa, władze powiatu, gminy oraz miast partnerskich, rektorzy siedleckich uczelni, prezesi miejscowych instytucji, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Sesję rozpoczęto minutą ciszy dla uczczenia zmarłych samorządowców, w tym byłego prezydenta miasta i radnego Henryka Guta.

W swoim przemówieniu przewodniczący RM Mariusz Dobijański przypomniał zmiany, jakie zaszły w Siedlcach w ciągu ostatnich 20 lat. – Początek lat 90-tych to okres przemian ustrojowych w naszym państwie. Czas odpowiedzialności, jaką musieli wziąć na siebie pierwsi samorządowcy – mówił M. Dobijański. Natomiast prezydent Wojciech Kudelski podkreślił, że bez względu na opcje polityczne udaje się wspólnie robić wiele dobrego dla miasta. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mieszkańcy uwierzyli w siebie i wzięli sprawy w swoje ręce. Nie tak licznie, jak by się chciało, ale idą do urn. Obdarzają nas zaufaniem i wierzą, że wybiorą ludzi, którzy pokierują samorządem tak, że będzie można tutaj godnie żyć, rozwijać się i robić interesy – podsumował prezydent.

Podczas sesji radni jednogłośnie przyjęli uchwałę upamiętniającą powstanie samorządu. – Rada Miasta obecnej kadencji wyraża uznanie i podziękowanie wszystkim tym, którzy podjęli trud budowy samorządu Miasta Siedlce oraz w okresie minionego 20-lecia uczestniczyli w jego pracach. Wyrazy szczególnej wdzięczności kierujemy do byłych radnych, prezydentów oraz pracowników samorządowych – czytamy w uchwale. Następnie wręczono laury 20-lecia Samorządu Siedleckiego. Otrzymali je przedstawiciele współpracujących z Siedlcami miast partnerskich: Pescantiny (Włochy), Berdyczowa (Ukraina), Sabinova (Słowacja), Wołkowyska (Białoruś),  Rejonu Wileńskiego (Litwa) oraz Dasing (Niemcy). Laurami uhonorowani zostali także posłowie: Stanisława Prządka, Krzysztof Tchórzewski, Jacek Kozaczyński oraz Robert Ambroziewicz.

Laury otrzymali również byli i obecny prezydent oraz wszyscy dotychczasowi przewodniczący Rady Miasta. Wyróżnieni zostali również radny Zbigniew Piwoński, sprawujący mandat nieprzerwanie od 1990 r. oraz Kazimierz Paryła, który od 20 lat pełni funkcję skarbnika miasta. Natomiast okolicznościowe medale trafiły w ręce wiceprezydentów oraz 99 radnych wszystkich kadencji.


Mariusz Dobijański, przewodniczący Rady Miasta

W 1990 r. po raz pierwszy miałem okazję przyjechać do Siedlec. Stąd może łatwiej jest mi niż innym ocenić, jak w ciągu 20 lat zmieniło się miasto. Te lata to trudny, ale w moim przekonaniu udany okres życia samorządowego. To czas zmian gospodarczych, przechodzenia od gospodarki centralnej do wolnorynkowej. Największe zakłady w naszym mieście, jak Stalchemak, Karo czy Mostostal dotknęły problemy związane z przemianą. Musiały zacząć sobie radzić w nowej rzeczywistości gospodarczej. Dziś niektórych zakładów już nie ma, a inne uległy przekształceniu. Firmy Mostostal czy Drosed są potentatami, nie tylko w Siedlcach, ale w kraju i za granicą.

Kolejne trudne lata to okres utraty statusu miasta wojewódzkiego. Ze stolicy województwa staliśmy się miastem powiatowym, co przez wielu nie było i do dziś nie jest akceptowane. Dla potencjalnych inwestorów był to również czas pełen obaw. Nikt do końca nie wiedział, jak będzie wyglądała rzeczywistość po utracie województwa. Myślę, że w tych trudnych chwilach samorząd naszego miasta świetnie sobie poradził. Rozpoczęło się powstawanie małych i średnich zakładów pracy, w których pracę znaleźli mieszkańcy miasta. Z czasem na naszym rynku zaczęły pojawiać się dużo większe przedsiębiorstwa, jak Valmont czy Stadler. Dzisiaj Siedlce to miasto o jednej z najniższych stóp bezrobocia w województwie mazowieckim, a nawet w Polsce.

Kinga Ochnio