Rozmaitości
Źródło: morguefile
Źródło: morguefile

Leci, leci osa…

Na spotkanie z „gryzącymi” owadami jesteśmy latem narażeni co krok. Muchy i komary to błahostka w porównaniu z osami czy pszczołami. Skutki ich ukąszeń bywają o wiele groźniejsze.

Spotkać można je i na wsi, i w mieście, spacerując po ogrodzie, jak też zasiadając w lodziarni. Dlatego w te wyczekiwane upalne dni trzeba być wyjątkowo czujnym, by wakacyjnego odpoczynku nie zepsuło nam spotkanie z osami lub pszczołami. Warto szczególną uwagę zwrócić na zawartość butelki czy kartonu z sokiem, salaterki z owocami bądź lodami, ponieważ to słodkości i owocowe soki przyciągają te owady.

W dwóch przypadkach użądlenie przez owada jest szczególnie niebezpieczne. Pierwsza z nich – kiedy pszczoła albo osa zaatakuje okolice ust, gardła lub języka – powstający wówczas obrzęk może być przyczyną zablokowania drożności dróg oddechowych. Druga ryzykowna okoliczność to uczulenie na jad owada pokąsanej osoby. Obie sytuacje mogą zagrażać życiu i wymagają jak najszybszej pomocy lekarskiej.

Podpowiadamy, jak udzielić pierwszej pomocy.

– Jeśli żądło pozostało w ranie, postaraj się je delikatnie usunąć (bez wyciskania); użądlone miejsce należy zdezynfekować i obłożyć okładem z lodu.

– Gdy osoba użądlona skarży się na silny ból, koniecznie podaj leki przeciwbólowe.

– W przypadku wystąpienia reakcji uczuleniowej (świąd, pokrzywka, duszność, zaburzenia oddychania), jeśli to możliwe, trzeba jak najszybciej podać leki przeciwuczuleniowe, np. Zyrtec.

– Jeżeli osoba użądlona traci przytomność, ułóż ją w pozycji bezpiecznej na boku i kontroluj funkcje życiowe; jeśli to konieczne, rozpocznij sztuczne oddychanie i masaż serca.

– W przypadku gdy nastąpiło użądlenie przez wiele owadów, może dojść do reakcji toksycznej (objawy to: wymioty, biegunka, nudności, utrata przytomności). W takiej sytuacji jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem!

KL