Historia
J. Kurzawa
J. Kurzawa

Leczyli nie tylko siedlczan

Lekarze towarzyszą nam od początku aż do końca naszego życia. Warto, by pamięć o tych, którzy praktykowali w naszym mieście w XX w., pozostała.

Jednocześnie publikacja jest podziękowaniem za ich pracę - tak o swoich motywacjach do napisania książki „Leczyli nie tylko siedlczan. Słownik biograficzny siedleckich lekarzy XX w.” mówił jej autor Witold Okniński podczas spotkania promocyjnego. Z zawodu sędzia (obecnie w stanie spoczynku), z pasji regionalista. Z racji wykształcenia i doświadczeń zawodowych autora znaczna część publikacji poświęcona jest sądownictwu. Przybliżał już sylwetki siedleckich prokuratorów, sędziów i adwokatów. Tym razem przyszedł czas na lekarzy. Kryterium, jakim kierował się W. Okniński, było nie miejsce urodzenia, ale dłuższa lub krótsza praktyka lekarska w Siedlcach.

W książce „Leczyli nie tylko siedlczan. Słownik biograficzny siedleckich lekarzy XX w.” przedstawia uporządkowane alfabetycznie biogramy blisko 200 medyków. Nie są to jednak jedynie tzw. suche informacje. Z publikacji wyłania się też obraz miasta, służby zdrowia i jej organizacji. Poznajemy także rodziny lekarskie, ich zaangażowanie w życie lokalnej społeczności.

O pracy nad słownikiem, jego bohaterach, zbieraniu materiałów, inspiracjach W. Okniński opowiedział 7 września w wypełnionej do ostatniego miejsca Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury.

 

Ocalić od zapomnienia

Spotkanie promocyjne poprowadziła Ewelina Raczyńska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach, wydawcy publikacji. – Kiedy zapytano mnie, czy podejmę się wyzwania, jakim było wydanie tej książki, nie miałam żadnych wątpliwości – podkreśliła, dodając, iż to publikacja wyjątkowa w literaturze regionu, zwłaszcza w perspektywie utworzenia kierunku lekarskiego na Uniwersytecie w Siedlcach. Stanowi bowiem doskonałe źródło wiedzy dla przyszłych lekarzy o spuściźnie znakomitych poprzedników. Jednym z nich był chociażby doktor Lucjusz Wajszczuk, siedlczanin, związany z Armią Krajową udzielał pomocy lekarskiej m.in. ...

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł