Legiony to…
Polskie pieśni patriotyczne, a w szczególności legionowe, określa mianem muzycznej kanwy kształtującej nasze dziedzictwo kulturowe i tożsamość narodową. - Mimo iż większość pieśni przez lata ulegała modyfikacji, na co wpływ niewątpliwie miały zmienne losy legionów, do dziś pozostają one symbolem naszej historii i tradycji; symbolem polskiej drogi do niepodległości - zauważa B. Różowicz. Pomysłodawcą i inicjatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Legionowej jest Wojciech Bardowski - znany baryton, założyciel Fundacji „Kultura z pasją”, a przy tym laureat wielu nagród, m.in.: Złotego Liścia Retro - za upowszechnianie w swojej twórczości artystycznej dorobku kultury XX-lecia międzywojennego czy medalu „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2019 r. - za zapoczątkowaną dwa lata wcześniej organizację OFPL - W. Bardowski otrzymał Medal „Pro Masovia”.
Wyjątkowa oprawa tegorocznej, tj. czwartej edycji festiwalu podyktowana jest m.in. faktem, iż 2020 r. został ogłoszony Rokiem Bitwy Warszawskiej. Gospodarzem uroczystej gali finałowej planowanej na 19 kwietnia są podwarszawskie Ząbki. Wśród kilkunastu miejscowości kraju odpowiedzialnych za przeprowadzenie eliminacji rejonowych znalazła się Korytnica w gminie Trojanów.
Zgłoszenia: do 10 marca
Przesłuchania do konkursu pieśni legionowej odbędą się 22 marca, od 10.00, w gmachu Parafialnego Muzeum Ziemi Trojanowskiej, które – obok parafii św. Bartłomieja w Korytnicy – jest organizatorem eliminacji powiatowych. – Zapraszamy wszystkich, którzy lubią śpiewać i występować na scenie: solistki i solistów, śpiewaków, piosenkarzy i wokalistów, amatorów oraz profesjonalistów – tak z powiatu garwolińskiego oraz sąsiednich, jak i z całej Polski – zachęca do udziału kustosz placówki. – Warunkiem uczestnictwa – jak tłumaczy w nawiązaniu do regulaminu – jest ukończenie 16 roku życia.
Szczegółowe informacje dotyczące eliminacji, w tym wspomniany regulamin, formularze zgłoszeniowe i śpiewnik festiwalowy, dostępne są na stronie internetowej: muzeumpmzt.pl.
Uwaga: termin naboru chętnych upływa 10 marca. O przyjęciu zgłoszenia decyduje zatem data wysłania maila albo doręczenia formularza. Wypełniony dokument z dopiskiem „Powiatowy Przegląd Pieśni Legionowej” należy przesłać na adres e-mail: kontakt.muzeum@wp.pl bądź pocztą tradycyjną: Parafialne Muzeum Ziemi Trojanowskiej -Korytnica 1, 08-455 Trojanów albo złożyć osobiście w siedzibie muzeum lub kancelarii parafialnej.
Wkład w upamiętnienie
Honorowy patronat nad eliminacjami powiatowymi objął wywodzący się z ziemi trojanowskiej i parafii w Korytnicy poseł Henryk Kowalczyk. Partnerami korytnickiego konkursu są: LGD Forum Powiatu Garwolińskiego, portal Garwolin.org oraz biuro podróży WawaGra.
Wprowadzając w ideę kulturalnego przedsięwzięcia, B. Różowicz-Bociankiewicz zdradza, iż program atrakcji towarzyszących eliminacjom konkursowym przewiduje m.in. wydarzenia związane zarówno z bitwą warszawską, jak i historią lokalną. – Punktem kulminacyjnym będzie wieczorny koncert, podczas którego – obok laureatów – zaprezentują się nasi goście. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, zaś laureaci trzech pierwszych miejsc awansują do konkursu głównego – informuje.
Organizatorzy eliminacji powiatowych nie mają wątpliwości, iż zaproszenie do współtworzenia tak wyjątkowego wydarzenia, jakim jest Ogólnopolski Festiwal Pieśni Legionowej, to wyzwanie, ale też niesamowite wyróżnienie. – To także nasz wkład w upamiętnienie bitwy warszawskiej, jednego z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii, które ugruntowało naszą niepodległość, a przy tym niebywała okazja do upamiętnia i promocji tradycji i kultury powiatu garwolińskiego, ziemi trojanowskiej i korytnickiej parafii – podsumowuje kustosz.
Organizatorami OFPL są: Małgorzata Zyśk – burmistrz Ząbek, Wojciech Bardowski – dyrektor festiwalu, Fundacja „Kultura z pasją” oraz Zofia Paczuska – Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wiceminister Jacek Sasin. Więcej o idei festiwalu na www.ofpl.pl.
AW