Lektorat i akolitat
W dokumencie tym papież zmienił brzmienie kan. 230 – § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Brzmi on obecnie następująco: „Osoby świeckie, posiadające wiek i przymioty ustalone zarządzeniem Konferencji Episkopatu, mogą być na stałe przyjęte, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektoratu i akolitatu, udzielenie jednak tych posług nie daje im prawa do utrzymania czy wynagrodzenia ze strony Kościoła”.
Ojciec Święty w liście do prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Luisa Ladarii podkreślił, że posługi te wynikają z przyjętych sakramentów chrztu oraz bierzmowania i należy je odróżnić od sakramentu święceń, którego Kościół nie może udzielać kobietom.
Jednocześnie zaznacza, że „decyzja o udzielaniu także kobietom posług lektoratu i akolitatu, które pociągają za sobą pewną stabilność, publiczne uznanie i mandat biskupa, czyni bardziej skutecznym w Kościele udział wszystkich w dziele ewangelizacji”.
Papież Franciszek wskazuje, że ustalenie odpowiednich kryteriów rozeznania i przygotowania kandydatów i kandydatek do tych posług, a także innych posług, o których mówi list motu proprio Pawła VI „Ministeria quaedam” z 1972 r., należeć będzie do zadań konferencji episkopatu. Wejdą one w życie po uprzednim zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską i zgodnie z potrzebami ewangelizacji na ich terytorium.
Więcej w bieżącym wydaniu “Echa”.
ks. Marek Weresa