Aktualności
Lepszy dostęp

Lepszy dostęp

Trwa przebudowa przystanku kolejowego w Mordach. Dzięki modernizacji codzienne i okazjonalne podróże pociągiem mają być wygodniejsze.

Przystanek Mordy Miasto znajduje się na linii kolejowej Siedlce-Czeremcha. – Inwestycja poprawi dostęp do kolei i zapewni lepsze warunki podróży w kierunku Siedlec, Warszawy i Białegostoku – mówi Tomasz Łotowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

Wygodniej i bezpieczniej

Dla wygody podróżnych przebudowywane są dwa jednokrawędziowe perony. – Będą wyższe niż dotychczasowe, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zaplanowano także ich wydłużenie do 250 m, dzięki czemu będzie możliwość wejścia na perony od strony przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Cmentarnej – tłumaczy T. Łotowski. Wybudowane zostaną pochylnie umożliwiające łatwy dostęp osobom o ograniczonej mobilności. – Wygodę i bezpieczeństwo zapewni podróżnym nowa, antypoślizgowa nawierzchnia oraz ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących. Przewidziano także wiaty, ławki, czytelne oznakowania i tablice informacyjne. Z kolei jasne, energooszczędne oświetlenie LED zapewni lepszą orientację po zmroku. Na potrzeby rowerzystów ustawione zostaną stojaki rowerowe – wylicza przedstawiciel PKP.

 

Prace przy peronach

Aktualnie postępują prace przy budowie peronów. – Gotowa jest już konstrukcja peronu numer 1 i część peronu numer 2. Trwa montaż słupów oświetleniowych. W pobliżu peronów poprawiane były też tory. Modernizacja jest zaawansowana w ok. 50% – zapewnia T. Łotowski. W dalszej kolejności przeprowadzone zostaną prace przy budowie nawierzchni peronów. – Wykonywane są także dojścia do nich. Następnie zostaną ustawione elementy małej architektury – podkreśla przedstawiciel PKP. Na potrzeby podróżnych dostępne są częściowo stare perony, a remont – jak zapewnia T. Łotowski – prowadzony jest w taki sposób, aby możliwy był ruch pociągów.

Koszt inwestycji to 3,8 mln zł netto. Środki pochodzą z rządowego programu budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

Prace mają się zakończyć latem tego roku.

HAH