Aktualności
Liczą na kompromis

Liczą na kompromis

Radni powiatowi szukają pieniędzy na utrzymanie biblioteki pedagogicznej w Radzyniu Podlaskim. Do tej pory prowadził je samorząd wojewódzki. Teraz filie mają przejąć powiaty.

Ministerstwo edukacji chce zmian organizacyjnych w bibliotekach pedagogicznych w całej Polsce. Projekt wiąże się z utworzeniem tzw. centrów rozwoju edukacji. Samorząd województwa lubelskiego zaproponował powiatom przejęcie filii. Jednak Władze powiatu radzyńskiego nie mają pieniędzy na utrzymanie placówki. Radni postanowili bliżej przyjrzeć się sprawie.

– Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że byłoby wielką stratą dla środowiska nauczycielskiego oraz mieszkańców, by jednostka zniknęła z kulturalnej mapy powiatu. Jednak problemem są finanse. Radni zgłosili kilka pomysłów na znalezienie oszczędności, ale jeszcze za wcześnie na szczegóły – mówi przewodniczący komisji spraw społecznych Zbigniew Smółko, dodając jednak, że szanse na utrzymanie biblioteki jako jednostki powiatowej są duże. Radni ustalili, że kolejnym krokiem powinny być rozmowy z przedstawicielami samorządu wojewódzkiego. Liczą, że ostatecznie zakończą się one kompromisem.

KN