Region
Likwidacja przesądzona

Likwidacja przesądzona

Radni gminy Miastków Kościelny większością głosów podjęli uchwały o zamiarze likwidacji szkół podstawowych w Brzegach i Oziemkówce.

Samorządowcy uważają, że zamykanie małych placówek oświatowych wyjdzie dzieciom tylko na dobre. Nie zgadzają się z tym rodzice i nauczyciele.

– W Brzegach, Oziemkówce i Zgórzu część zajęć odbywa się w klasach łączonych, ale liczba dzieci jest tak mała, że nie możemy pozwolić sobie na inne funkcjonowanie tych szkół – podkreślał podczas sesji wójt Miastkowa Kościelnego Jerzy Jaroń.

Co z dobrem dzieci?

Z opinią wójta nie zgodziła się dyrektorka placówki w Oziemkówce. – Mniejszym złem byłoby pozostawienie szkoły w stopniu organizacyjnym 0-III, jak proponowano w ubiegłym roku. Dzięki temu budynek, w którym toczy się życie lokalnej społeczności, zostałby zachowany – argumentowała Elżbieta Ostrowska. – Szkoła jest największym dobrem i sercem wsi. Tymczasem władze gminy chcą ją zlikwidować. Trudno zatem dziwić się rodzicom, że nie zgadzają się z tymi decyzjami – dodała.

Oburzenia nie kryła Marianna Zając, dyrektorka drugiej likwidowanej placówki. – Szkoła w środowisku wiejskim, to ośrodek kultury. Samorządowcy powinni kierować się przede wszystkim dobrem dzieci – apelowała szefowa szkoły w Brzegach.

Bolesna konieczność

Radny Zbigniew Włodarczyk tłumaczył, że zamknięcie małych placówek jest bolesną koniecznością. – W większych szkołach są lepsze warunki do nauki. Jest też większa konkurencja, co uczniom może wyjść tylko na dobre. Ci ambitni będą się starali być jeszcze lepsi – mówił, dodając, iż nie neguje poziomu nauczania w Oziemkówce i Brzegach.

W obronie placówek stanęła również Halina Poszytek, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w powiecie garwolińskim, domagając się informacji na temat zatrudnienia nauczycieli mianowanych, którzy po likwidacji szkół zostaną bez pracy.

– Co za czasy, żeby pieniądze były ważniejsze od dzieci! – grzmiała Grażyna Młot, mieszkanka Brzegów.

Znikną z mapy oświaty

Ostatecznie za uchwałą o likwidacji szkoły w Oziemkówce zagłosowało 12 radnych, jeden był przeciwny. Natomiast o zamknięciu placówki w Brzegach zadecydowało 11 głosów za, przy dwóch glosach przeciw. Obie szkoły przestaną istnieć z dniem 31 sierpnia bieżącego roku. – Dzieci będą uczęszczać do szkoły w Zgórzu lub Miastkowie – powiedział przewodniczący rady gminy Marek Jaroń. Na samorządzie spoczywa obowiązek zapewnienia dojazdu dzieci z miejsca zamieszkania do nowych szkół.

JAWA