Aktualności
Listopadowe prezenty

Listopadowe prezenty

W listopadzie mamy okazję do obdarowania naszych bliskich zmarłych wyjątkowymi prezentami. Oficjalnie nazywamy je w Kościele odpustami.

Odmawiając Credo, wyznajemy jedną z istotnych prawd naszej wiary – prawdę o życiu wiecznym, gdzie istnieje niebo, piekło i czyściec. W listopadzie, kiedy szczególnie modlimy się za tych, którzy odeszli – zarówno bliskich naszemu sercu, jak i nieznanych, którzy żyli na tym świecie – zapełniają się kościoły, cmentarze i miejsca pamięci o zmarłych. Intensywniej wybrzmiewa modlitwa „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie”. Płomień zniczy rozświetla mroki wieczoru. A to wszystko, by podkreślić naszą pamięć o człowieku. Tak naprawdę ci, którzy odeszli, uczą nas żyć.

My również możemy pomóc naszym bliskim zmarłym, którzy cierpią w czyśćcu. W listopadzie mamy okazję do obdarowania ich wyjątkowymi prezentami. Oficjalnie nazywamy je w Kościele odpustami. Aby je otrzymać, należy spełnić określone warunki.

Odpusty można uzyskać „pod zwykłymi warunkami”, czyli po wypełnieniu tzw. warunków wstępnych. Są to: spowiedź sakramentalna, przyjęcie Komunii św. i modlitwa w intencji papieża. Wiele osób ma jednak problem ze zrozumieniem, co kryje się pod stwierdzeniem „w intencjach Ojca Świętego”. Otóż nie chodzi o to, by modlić się za papieża, ale za sprawy, które on wyznacza na dany czas Kościołowi do modlitwy. Warunek ten wypełnia się całkowicie przez odmówienie „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo”. Pozostawia się jednak wiernym możliwość odmówienia jakiejkolwiek innej modlitwy, zgodnie z ich pobożnością. Ponadto do uzyskania odpustu wymaga się wykluczenia wszelkiego przywiązania do grzechu, nawet powszedniego. Zatem tylko ten jest zdolny do uzyskania odpustu, kto został ochrzczony, nie jest ekskomunikowany i znajduje się w stanie łaski, przynajmniej pod koniec wypełniania przepisanych czynności. Jeśli brakuje pełnej tego rodzaju dyspozycji, albo nie zostaną spełnione wyliczone warunki, wtedy odpust będzie tylko cząstkowy.

Spowiedź, Komunia św. i modlitwy mogą być dopełnione w ciągu wielu dni przed lub po wypełnieniu danej czynności nagradzanej otrzymaniem odpustu, ale musi być między nimi związek. Po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać wiele odpustów zupełnych, a po jednej Komunii św. i jednej modlitwie tylko jeden.

Pierwsza okazja do uzyskania odpustu zupełnego zaczyna się już w Dzień Wszystkich Świętych – od południa aż do końca Dnia Zadusznego. Związana jest z nawiedzeniem kościoła lub publicznej kaplicy i odmówieniu tam „Ojcze nasz” oraz „Wierzę w Boga”.

Druga okazja trwa od 3 do 8 listopada. Wystarczy nawiedzenie cmentarza i dowolna modlitwa za zmarłych.

MD