Kultura
Literackie spotkania

Literackie spotkania

W tym roku, ramach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną XIII Dni Książki, Siedlce odwiedzić ma wielu znakomitych autorów. Cykl spotkań rozpoczął 29 lutego Marcin Wroński, który promował powieść „Komisarz Maciejewski. Morderstwo pod cenzurą”.

31 marca o 12.00 w Muzeum Regionalnym odbędzie się promocja najnowszej książki Ewy Nowackiej, wyśmienitej autorki lektur dla młodzieży oraz wytrawnego krytyka literackiego, „Miłość, psiakrew”. Autorka będzie podpisywała to i inne swoje wydawnictwa, w tym kultową „Małgosię kontra Małgosię” (14 wydań!).

Swój przyjazd do Siedlec zapowiedział też Wiesław Myśliwski – mistrz prozy, wielokrotnie nagradzany za twórczość literacką, w tym 2-krotny laureat Literackiej Nagrody „Nike”. Będzie on czytał fragmenty swojej najnowszej książki. 23 kwietnia, kiedy odwiedzi miasto, przypada Światowy Dzień Książki, będzie więc to uczta dla wszystkich przybyłych gości. Spotkanie odbędzie w MR.

Najprawdopodobniej jeszcze w kwietniu w ramach Dni Książki odwiedzi Siedlce Ewa Nowak – pedagog, terapeutka, autorka felietonów i opowiadań publikowanych w pismach młodzieżowych. Ma ona też na swoim koncie 15 powieści adresowanych do młodego czytelnika.

– Prawdziwym rarytasem powinno się stać spotkanie autorskie Jakuba Czarnego, które planujemy na Dni Siedlec – mówi Elżbieta Podniesieńska z MBP. – To kontynuator serii Zbigniewa Nienackiego; autor książki „Pan Samochodzik i el Greco”. Akcja jego powieści osadzona jest w siedleckich realiach – dodaje.

Na 16 maja przewidziana jest promocja książki „Nie kłam kochanie” Mai Kotarskiej i Ilony Łepkowskiej. Jak podają media, 28 marca wchodzi na ekrany film na podstawie tej powieści i pod tym samym tytułem.

W ramach Dni Książki przewidziany jest również przyjazd do Siedlec Wioletty Piaseckiej, autorki książek dla najmłodszych dzieci takich jak „Zaczarowana kraina bajek” „W poszukiwaniu szczęścia’, czy „Sześć życzeń Natalki”.

Pod koniec wakacji odbędzie się natomiast spotkanie z Krzysztofem Petkiem – dziennikarzem, reportażystą, organizatorem szkół przetrwania i autorem 20 książek dla młodzieży.

Ponadto w ramach XIII Dni Książki spotkamy się z Romą Ligocką, autorką poruszających książek: „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”, „Kobieta w podróoży”, „Tylko ja sama’, „Znajoma z lustra” oraz „Wszystko z miłości”.

Włodzimierz Korolczuk