Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Lubię być panią od religii

Rozmowa z Joanną Borowicz z Diecezjalnej Rady Katechetycznej Diecezji Siedleckiej Diecezji Siedleckiej

Do 1989 r. w Polsce wszechobecny był komunizm. Nagle coś zaczęło się zmieniać. Pamiętaliśmy, że sami jako uczniowie na katechezę biegaliśmy do salek przy kościele i dziękowaliśmy Bogu, że w ogóle możemy uczyć się religii. Dlatego studiowaliśmyze świadomością, że będziemy pracować jako katecheci w szkole, będziemy tworzyć coś nowego, dokładać swoją cegiełkę do rodzącej się, nowej rzeczywistości. To napawało nas entuzjazmem. Realia dość szybko ostudziły nasz zapał. W czasie praktyk na czwartym roku, okazało się, że praca w szkole to zupełnie coś innego niż praca w sali katechetycznej. Że w szkole wielu traktuje katechezę jedynie jako przedmiot szkolny, a my mieliśmy zakorzenione przekonanie, że powinniśmy nie tylko przekazywać wiedzę, ale też kształtować sumienie młodego człowieka.

Praca w katechezie była Pani planem na życie?

Chciałam zostać polonistką. Kiedy byłam w klasie maturalnej, katecheza właśnie wchodziła do szkół. Zadałam sobie wtedy pytanie, czemu to nie ja miałabym mówić dzieciom o Panu Bogu. Okazałosię, że była to dobra myśl. 

 

Z czego wyrosło to powołanie katechetyczne?

Wychowałam się w rodzinie katolickiej, w której Pan Bóg był zawsze ważny. Potem należałam do Ruchu Światło-Życie, jednak mówić o Panu Bogu innym uczyłam się w Eucharystycznym Ruchu Młodych, z którym zetknęłam się pod koniec szkoły średniej. W Parczewie Krucjata Eucharystyczna rozwijała się bardzo prężnie dzięki siostrom urszulankom. Powstało dużo grup dziecięcych, do prowadzenia których potrzebni byli animatorzy. Zostałam animatorką i tam podejmowałam pierwsze próby dzielenia się wiarą z innymi.

 

Jakie były wówczas możliwości zdobycia wykształcenia do nauczania religii?

Nie działał jeszcze w Siedlcach Instytut Teologiczny [Diecezjalne Kolegium Teologiczne – przyp. red.]. Złożyłam dokumenty na wydział teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. ...

Monika Lipińska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł