Kultura
Ludowe kolędowanie

Ludowe kolędowanie

24 stycznia w kościele parafialnym w Maniach zespoły ludowe spotkały się na Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. odprawiona przez ks. Kazimierza Korszniewicza, który gościł w parafii ks. Szczepana Pawluczuka. Następnie kilkanaście zespołów ludowych i kapel przedstawiło wykonane przez siebie kolędy oraz pastorałki. Utwory znane, śpiewane przez wszystkich w czasie świątecznym, i te mniej znane, tradycyjne ludowe pieśni bożonarodzeniowe, przekazywano sobie w wioskach z pokolenia na pokolenie.

Podczas przeglądu w Maniach kolędy zaprezentowali: „Jutrzenka” z Rogoźnicy z kapelą, dziecięcy zespół z Zaścianek wraz z „Leśnym Echem”, zespół „Ale Baby” z Berezy z kapelą, „Echo” z Przychód i tamtejsza kapela „Przychodziaki”. Zaśpiewali też: Jadwiga Tarasiuk i Stanisława Pińczuk z Mań, zespół kolędników „Herody” z Berezy i schola „Miriada” działająca przy parafii w Maniach. Ze swoimi kolędami i pastorałkami wystąpili również zaproszeni wykonawcy spoza gminy Międzyrzec: „Senior” z Ulana, „Tęcza” z Brzozowicy Małej, „Melodia” z Domaszewicz, „Świerżanki” ze Świerżów, „Zielawa” z Rossosza, „Macierz” z Ortela Królewskiego II oraz „Na swojską nutę” z Zahorowa.

Mimo mrozu, nikomu tego dnia nie było zimno, a piękne, kolorowe stroje i wymyślne przebrania zespołów dodatkowo uatrakcyjniły przegląd. Po wspólnym kolędowaniu  uczestnicy spotkania udali się na spotkanie opłatkowe, które odbyło się w Zespole Szkół w Rogoźnicy.

Organizatorami przeglądu  byli: Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu, parafia w Maniach, ZS w Rogoźnicy i zespół ludowy „Jutrzenka” wraz z kapelą z Rogoźnicy.

BZ