Kultura
Źródło: WE
Źródło: WE

Ludowo i akrobatycznie

Już po raz siódmy w Żdżarach odbył się Festyn Transportowców. Skąd taka tradycja? - Żdzary to zagłębie przewoźników. Tu więcej jest samochodów niż mieszkańców - przyznaje jeden z organizatorów imprezy Krzysztof Fornal.

W przygotowanie festynu włączyły się lokalne organizacje: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Żdżary „Żdżarzanie”, LZS „Jata” Żdżary, Koło Gospodyń Wiejskich, Zespół Ludowy „Jagódki”, sołtys oraz rada sołecka.

Na scenie i w siodle

Program festynu, który odbył się 21 lipca, obfitował w występy zespołów ludowych. Na scenie pojawiły się „Jagódki” ze Żdżar z kierownik Elżbietą Dynek, „Mroczkowiacy” z Jeleńca z dyrektorem Antonim Mroczkowskim, „Czerwona Jarzębina” ze Stanina pod kierunkiem Janiny Gajewskiej oraz „Świderzanki” ze Świderek, którym szefuje Alina Pytlik. Stowarzyszenie organizujące przedsięwzięcie zadbało o pamiątkowe podziękowania i upominki dla wszystkich uczestników.

Odwiedzający festyn transportowców, oprócz posłuchania muzyki, mieli także okazję zapoznać się ze stoiskiem strzeleckim Wojskowego Koła Łowieckiego 335 oraz Nadleśnictwa Łuków. Miłośnikom koni organizatorzy zapewnili możliwość jazdy konnej w towarzystwie członków Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji. Publiczność poruszyły pokazy akrobacji latających modeli samolotów, przygotowane przez grupy z Łukowa, Lubartowa i Parczewa

Zmagania sportowe

W programie imprezy nie zabrakło także zmagań sportowych. Jedną z atrakcji był konkurs sprawnościowy na supermana festynu. Panowie chętni do otrzymania tytułu musieli zmierzyć się w konkurencjach typu: „nie daleko pada jajko od kury”, „mycie ziemniaków”, „bieg farmera”, „pragnienie nie ma szans”, „woda od sąsiada” czy „taniec z balonami”.

Supermanem Festynu Transportowców został Przemysław Łukasik, który okazał się najbardziej sprawny fizycznie. Drugie miejsce wywalczył Ireneusz Machowiec, natomiast na trzecim stopniu podium stanął Leszek Góral. Nagrody w konkursie ufundował prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski.

Natomiast prezes stowarzyszenia „Żdżarzanie” Jacek Kuc oraz jego zastępca Krzysztof Fornal wręczyli organizacjom oraz instytucjom, które zaangażowały się w przygotowanie festynu, okolicznościowe dyplomy.

Wioletta Ekielska