Region
Ludzie giną na drogach

Ludzie giną na drogach

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2007 r. na drogach powiatu łosickiego miało miejsce 39 wypadków oraz 337 kolizji. Ranne zostały 43 osoby, a zginęło 14, czyli prawie 3 razy więcej niż w rok wcześniej.

– Główną przyczyną wypadków jest brawura i brak wyobraźni kierowców – informuje Krzysztof Laszuk, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji. – Kolejne grzechy kierowców to niedostosowanie prędkości do warunków, nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe wyprzedzanie. A najcięższy grzech pieszych to nieostrożne wtargnięcie na jezdnię pod nadjeżdżający samochód.

Najwięcej wypadków ciągle ma miejsce w samych Łosicach i na terenie gminy Łosice. W ścisłej, choć niechlubnej czołówce utrzymuje się ciągle gmina Sarnaki. Najwięcej wypadków odnotowano w lipcu i sierpniu, tragiczny był też styczeń i listopad. Elementem, który w dalszym ciągu ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drogach, jest alkohol. Mimo że nietrzeźwych sprawców zdarzeń w ubiegłym roku było mniej niż poprzednio, nadal są plagą na drogach. W 2007 r. policja zatrzymała na terenie powiatu łosickiego 108 pijanych kierowców. Zbyt wielu kierujących zapomina, że tylko mniej niż 0,2 promila to wartość dopuszczalna przez polskie prawo. Wykroczenie popełniamy już przy zawartości 0,2-0,5 promila. Mając w organizmie powyżej 0,5 promila popełniamy przestępstwo.

Co łosicka policja zamierza zrobić dla poprawy bezpieczeństwa na drogach? – Będziemy bezwzględni wobec osób popełniających wykroczenia drogowe – mówi Laszuk. – Tacy, którzy wyprzedzają na skrzyżowaniach, przed przejściami dla pieszych czy jeżdżą pod wpływem alkoholu, nie mogą czuć się bezpieczni.

Tadeusz Nieścioruk