Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Ludzie listy piszą?

W dobie nowoczesnej komunikacji tradycyjne listy pisane na zdobionej papeterii przeszły do historii, a co najwyżej są okazją do miłych wspomnień. Obecnie prym wiodą e-maile i smsy.

Do momentu wynalezienia telegrafu, a później telefonu i internetu listy były jedynym sposobem porozumiewania się ludzi na odległość. Od końca XIX w. zaczęły jednak tracić na znaczeniu, stopniowo wypierane przez szybsze i bardziej bezpośrednie sposoby komunikacji. Współcześnie wysyłanie prywatnych listów należy do rzadkości. O tej zanikającej sztuce próbuje przypomnieć obchodzony od 9 do 15 października „Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów”.

Przesyłka z blaszką

W ciągu ostatniej dekady liczba zwykłych listów wysłanych przez Pocztę Polską zmniejszyła się z ponad 2 mld w 2000 r. do nieco ponad 1 mld w 2009 r. – Tendencja malejącego zainteresowania podstawowymi usługami pocztowymi wynika z upowszechnienia się usług internetowych i rozwoju telefonii komórkowej – tłumaczy Główny Urząd Statystyczny w opracowaniu nt. rynku łączności w 2009 r. Do niedawna usługi te świadczyła niemal wyłącznie Poczta Polska, mająca monopol na dostarczanie pewnych rodzajów przesyłek. ...

Kinga Ochnio

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł