Kultura
Źródło: WE
Źródło: WE

Łukowiacy miastu

Sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury pękała w szwach. Efekty swojej ciężkiej pracy prezentowała przed publicznością rzesza młodych ludzi. O 11.00 wystąpiły grupy młodsze, zaś o 17.00 zaprezentowali się starsi.

Niedziela, 7 kwietnia, upłynęła mieszkańcom miasta pod znakiem pieśni i ludowego tańca.

Kontynuują tradycję

Koncert „Łukowiacy swojemu miastu” cieszy się tradycją – talenty i umiejętności dzieci oraz młodzież prezentują widzom już ósmy rok. Tym razem nowością stało się uzupełnienie programu o tańce typowe kolejnemu regionowi naszego kraju – Warmii. Jak zaznaczył dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” Grzegorz Rzymowski, przygotowania do koncertu, podczas którego prezentowane są nowe utwory, trwają pół roku.

W pierwszą niedzielę kwietnia każdy miał okazję podziwiać niezliczoną ilość barw na strojach tancerzy. Obecni mogli cofnąć się w czasie i zaobserwować, jak dawniej bawili się mieszkańcy poszczególnych regionów kraju. Tańczono poloneza, krakowiaka, oberka, mazura i wiele więcej… Wstęp na imprezę był bezpłatny.

Przed 15 rocznicą!

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” istnieje od 1999 r. Od początku związany był z ŁOK. – Tworzą go cztery grupy, do których należy łącznie 140 osób. Nasi członkowie liczą od 9 do 19 lat. Pożegnaliśmy ponad 30 osób, które tańczą obecnie w zespołach w dużych miastach. Przez nasze szeregi przewinęło się już ponad 200 osób – zaznacza G. Rzymowski z uwagą, że wkrótce szeregi „Łukowiaków” opuszczą kolejni członkowie. – Czeka ich matura, potem studia. Wrócą jednak w przyszłym roku, by zatańczyć i zaśpiewać podczas planowanych obchodów 15 rocznicy istnienia zespołu – zdradził.

Zespół i tańce

Tymczasem ZPiT „Łukowiacy” to nie tylko dzieci i młodzież… Tworzą go również ci, których nie widać na pierwszy rzut oka, a bez których praca występujących nie byłaby możliwa. Choreografem zespołu jest Małgorzata Wardak. Stanisław Zarzycki czuwa nad opracowaniem muzycznym i akompaniamentem, zaś Wojciech Zielonka dba o wokalną stronę występów. To oni uczą dzieci polskich tańców narodowych, dbają także o znajomość przyśpiewek regionalnych. Zespół w swoim repertuarze ma tańce lubelskie, rzeszowskie, podlaskie, kurpiowskie, śląskie oraz góralskie. „Łukowiacy” to również kapela muzyczna. Od początku istnienia wystąpili ponad 100 razy. Byli w 13 krajach europejskich, m.in. w Estonii, Bułgarii, Francji, Niemczech i Hiszpanii. Mogą pochwalić się nawet występem podczas audiencji w Watykanie.

Wioletta Ekielska