Sport
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Maciek w Soczi

Reprezentant UKS Rawa Siedlce Maciej Staręga wystartuje na igrzyskach w Soczi.

W rozpoczynających się w piątek, 7 lutego, Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi udział weźmie Maciej Staręga, narciarz biegowy UKS Rawa Siedlce. W minioną niedzielę wraz z innymi reprezentantami naszego kraju złożył ślubowanie i otrzymał nominację PKOL na zbliżające się igrzyska. Start siedlczanina w olimpiadzie jest ukoronowaniem jego kariery sportowej. To sukces zarówno Maćka, jaki i Marii oraz Grzegorza, rodziców zawodnika, szkoleniowców UKS Rawa Siedlce.

Co ciekawe, klub zlokalizowany na nizinach, a nie w górach, gdzie dominują sporty zimowe, potrafił wychować olimpijczyka. Udział Maćka w olimpiadzie w Soczi stanowi też powód do zadowolenia dla mieszkańców Siedlec i regionu. Będziemy trzymać kciuki za naszego sympatycznego rodaka, by jak najowocniej wyszły mu olimpijskie starty! Bez wątpienia jest on obecnie najlepszym polskim biegaczem narciarskim, w związku z czym nie dziwią wiązane z nim oczekiwania. Wprawdzie największe zainteresowanie i nadzieje budzi obecność w Soczi polskiej gwiazdy biegów narciarskich Justyny Kowalczyk, jednak Maciek, mimo że trochę w cieniu, ma szansę zostać czarnym koniem igrzysk i pokazać się z jak najlepszej strony.

Szanse olimpijskie

Narciarz rodem z Siedlec wystartuje w czterech konkurencjach biegowych: sprincie indywidualnym i drużynowym, biegu indywidualnym na 15 km techniką klasyczną oraz w sztafecie 4×15 km (techniką klasyczną i łyżwową). W której z dyscyplin ma największe szanse na sukces? Bez wątpienia w sprincie, który jest jego najsilniejszą konkurencją. Startując w obecnym sezonie w Pucharze Świata, plasował się głównie na miejscach od 9 do 16 – to dobre wyniki pozwalające żywić nadzieję na olimpijski sukces. Maćka stać na udany start w sprincie indywidualnym, jak i zespołowym. W biegu na 15 km – dyscyplinie, w której nie jest specjalistą, o dobry wynik z pewnością będzie trudno, podobnie jak w sztafecie. Jednak bez względu na to, jak podczas olimpiady wypadnie siedlczanin, udział w niej niewątpliwie zaprocentuje doświadczeniem. Maciek ma dopiero 24 lata i jest u progu kariery sportowej. Jeżeli nic nie stanie mu na przeszkodzie, w niedalekiej przyszłości ma szanse zameldować się – zwłaszcza w sprincie – w ścisłej czołówce biegaczy narciarskich świata.


MOIM ZDANIEM

Grzegorz Staręga – tata Maćka, trener UKS Rawa Siedlce

Biegi narciarskie mężczyzn charakteryzują się dużą grupą biegaczy, których stać na sięgnięcie po najwyższe laury. Maciek specjalizuje się głównie w sprintach i myślę, że ma tu szanse na dobry wynik. Jeśli będzie w dobrej dyspozycji, może być w ścisłej czołówce. W sprincie razem z Maciejem Kreczmerem stać go na 5-6 miejsce. Z kolei w sztafecie 4×10 km wraz z kolegami powinien zająć 10-12 lokatę. Jeżeli chodzi o bieg długodystansowy na 15 km, to dobrym wynikiem byłoby znalezienie się wśród 30 najlepszych zawodników.


Program startów Macieja Staręgi:

11 lutego (wtorek) – sprint indywidualny;

14 lutego (piątek) – bieg na 15 km techniką klasyczną;

16 lutego (niedziela) – sztafeta 4x 10 km – technika łączona;

19 lutego (środa) – sprint drużynowy.

Andrzej Materski