Opinie
Źródło: DREAMSTIME
Źródło: DREAMSTIME

Macierzyństwo to wyzwanie

Dziś już nie wystarczy być dobrą matką. Trzeba być matką idealną. Czyli taką, która wychowuje dzieci, robi karierę i nigdy nie jest zmęczona. Czy współczesna kobieta jest w stanie pogodzić wszystkie te role? Tak. Pod warunkiem jednak, że jest robotem, a nie człowiekiem.

Bycie matką to najbardziej odpowiedzialne i najtrudniejsze zajęcie. Pełnienie tej roli od wieków wiązało się z nobilitacją społeczną kobiety. Tak jest m.in. w krajach Trzeciego Świata. Natomiast cywilizacja europejska nie hołubi macierzyństwa. Wprawdzie kult Matki – Polki jest wciąż żywy w literaturze, historii i pamięci najstarszego pokolenia, ale coraz trudniej znaleźć jego przejawy we współczesnym świecie. Zwłaszcza na rynku pracy.

Z kolei media i kolorowe poradniki narzucają nam wizerunek kobiety perfekcyjnie zorganizowanej, robiącej karierę i wychowującej dzieci. Ta presja doskonałości wywołuje u wielu młodych matek frustrację, depresję. Przede wszystkim jednak wpędza w poczucie winy, że nie sprawdzają się w tej roli. Czy w ogóle da się dzisiaj być dobrą matką?

Recepta na geniusza: Mozart i lucerna

Dzień, w którym kobieta dowiaduje się, że spodziewa się dziecka, jest jednym z najszczęśliwszym w jej życiu. Niestety, wraz z otwarciem pierwszej z brzegu gazety dla przyszłych mam, radość ta szybko zostaje zmącona.

Wydawać by się mogło, że ciąża to naturalny proces, który toczy się swoim trybem. Otóż nic bardziej mylnego. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł